Askere ilk defa gidecek gençler e-devlet üzerinden Askerlik Sevk Belgesi (sülüs) kağıdını görüntülediklerinde karşılarına MUV. ÖZELLİĞİ : (P-001) AVCI (P.MNG.K.ÇVŞ.) yazdığını görmektedir. Bir çok askerin aklında eminim ki soru işareti olmuştur.

Bu içeriğimizde ise Avcı ve MNG.K.ÇVŞ tanımını sizler için detaylı açıklayacağız.

Örnek Sülüs Kağıdı:
avcı manga çavuşu

Muv Özelliği: Avcı

Avcı Erinin Açıklaması: Avcı Eri, piyade mangasında uzmanlığı bulunmayan ancak gerektiğinde havan, roketatar, bombaatar gibi silahlar ile telsiz telefon taşımak ve kullanmakla yükümlü personeldir. Mangada, iki timde de birer kişi olacak şekilde iki avcı eri bulunur. Avcı Eri, sadece piyade tüfeği taşımaktadır.

Sülüs kağıdınızda Avcı yazması, sizin piyade sınıfına ait olduğunuzu gösterir. Avcı yazan kişiler genelde ülkenin sınırlarında yani hudutta görev alacak yükümlülerdir. Eğer sizin kağıdınız da yer alıyorsa siz de acemi birliğinizi tamamladıktan sonra sınırda görev alabilirsiniz. Tabi hudutta görev yapma olasılığınız %50’dir. Çünkü kağıdınızda P.MNG.K.ÇVŞ yazıyorsa gittiğiniz acemi birliğinde kalma olasılığınız da vardır.

Muv Özelliği: P.MNG.K.ÇVŞ.

Açılımı: Piyade Manga Komutanı Çavuş Talimgahı yani Eğitici Kadrolu Er anlamına gelir. Gittiği acemi birliğinde 6 aylık askerlik süresini tamamlar.

Sülüs kağıdınızda P.MNG.K.ÇVŞ. yazması, sizin piyade sınıfına ait olduğunuzu gösterir. P.MNG.K.ÇVŞ. yazan kişiler ise katılmış oldukları acemi birliklerinde görev almaktadır. Acemi birliği hizmet süresi tamamlandıktan sonra Eğitici Er olarak acemi birliğinde ustalık birliğini tamamlarsınız.

Manga çavuşları katıldığı acemi birliklerinde acemiliği tamamladıktan sonra, komutanları tarafından görevlendirilir. Acemi birliğine yeni katılan askerleri yönetir ve eğitim yaptırır. Acemi birliğine yeni katılan kişiler Manga çavuşlarına genelde çavuşum diye hitap ederler. Siz de askere katıldığınızda eğer kolunda v işaretine benzer veya üzerinde hiç rütbe olmamasına rağmen çavuşum diye hitap ettikleri kişi Manga Çavuşudur. Yani onlarda sizin gibi 6 aylık askerlerdir ancak komutanlar tarafından görevlendirilmiştir.

Sülüs Kağıdında 2’side Yazıyorsa Şansınız %50

Kağıdınızda 2 muv özelliği de yer alabilir. Siz ilk kayıt olduğunuz sırada sizin kolunuza bölük – takım – manga sıranızı yazacaklar. Kolunuza yazdıkları takım numarasını v.s hepsini aklınızda tutun çünkü ilerleyen zamanlarda size soracaklardır. Genelde acemi birliğinde görev alacak çavuşların sülüsünde sadece Eğitici Er yazar, Manga çavuşu yazmaz. Eğer sizde 2’side yazıyorsa şansınız %50 olarak yarı yarıya bölünmektedir.

Bu içeriğimizde muv özelliği olan Avcı ve Manga çavuşunu sizler için açıkladık. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bize iletebilirsiniz. Hayırlı teskereler!