MSÜ Puan Hesaplama

MSÜ Puan Hesaplama 2021 - 2022

MSÜ puan hesaplama işlemi, Milli Savunma Üniversitesine girmek isteyen adaylar için son derece önemlidir . TYT, AYT VE MSÜ gibi birçok sınavın bulunduğu bu süreçte adaylara kaç net gerekeceği, kaç adet sorunun doğru yapılması gerektiği gibi bilgiler hesaplama yapılarak yakın değer sonuçlarına ulaşılabilir.

MSÜ puan hesaplama sisteminde de TYT ve AYT sınavlarında olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Bu nedenle adayların cevabını bilmedikleri soruları boş bırakmaları daha iyi olacaktır. Aksi takdirde yanlış sayısı 4’e ulaştığında 1 doğru silinerek bu da adayların yaptığı net sayısını düşürecektir. MSÜ puanlama sisteminde adayların her sınav için belirlenen barajı geçmeleri gerekir. Belirlenen baraj puanını geçemeyen adaylar MSÜ okullarına başvuramaz.

MSÜ Sınavlarında Kaç Puan Almalıyım? Standart Sapma Nedir?

MSÜ puan hesaplama sisteminde adayların net sayıları önemlidir. Bunun yanı sıra adaylar standart sapma değerleri doğrultusunda da sıralamalarda üste çıkabilmekte veya aşağı sıralara düşebilmektedir. Standart sapma ortalama değeri 10 üzerinden belirlenir.

Standart sapma, diğer adayların yanlış cevapladığı sorulara, farklı bir adayın doğru cevap vermesi durumunda belirlenir. Örneğin herkes bir soruyu doğru cevaplarsa bu soruda standart sapma oranı düşük olacaktır. Herkesin yanlış cevap verdiği soruya diğer adaylar doğru cevap verdiğinde ise puan ve sıralamada öne geçmek mümkündür. MSÜ sınav puanı hesaplama işlemlerinde bunlara dikkat edilmelidir.

MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir? Kaç Puan Alınmalı?

ÖSYM tarafından yapılmakta olan sınavlarda adayların yüksek netler yapmaları ve bu sınavlarda başarılı olmaları gerekir. Öncelikle adaylar MSÜ sınavına girmeleri ve başarılı puan ortalamalarına ulaşmaları gerekiyor.

MSÜ puan hesaplama işleminde erkek adayların minimum geçen yılın taban puanlarını almaları gerekmektedir. 2021 yılında MSÜ taban puanları o sene tercih yapan kişilerin belirleyeceği bir husustur. Yapmanız gereken işlem MSÜ puan hesaplama aracı ile birlikte tahmini netlerinizle puanınızı hesaplamanızdır.

MSÜ net sayıları şu şekildedir;

  • Matematik: 20
  • Türkçe: 20
  • Sosyal Bilimler: 10
  • Fen Bilimleri: 12

Yukarıdaki net sayısını çıkaran erkek adaylar, sayısal puanlama türünden tüm okulları kazanabilir. Erkek adaylar için eşit ağırlık için gereken net sayısı ise şu şekildedir;

  • Matematik: 15
  • Türkçe: 20
  • Sosyal Bilimler: 14
  • Fen Bilimleri: 5

Not: Yukarıdaki net sayıları ve okulların taban puanları her yıl değişiklik göstermektedir.

Net

Yıllar
2021 2022
Sayısal:
Sözel:
Eşit Ağırlık:
Genel:
Dikkat! Bu hesaplama sistemi, aldığınız puanı 2020- 2021 yılları arasında taban puanları baz alınarak hangi okullara çağrılabileceğinizi puan türüyle bilgilendirme amacıyla yazmaktadır. Bu, mevcut sene çağrılacağınız anlamına gelmez. Olası yanlış hesaplamalardan dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz.

2022 Yılına Göre

2021 Yılına GöreOkulların listesini kapatmak için buraya tıklayın.