Askere gitme yaşına yaklaşan birçok kişi askerlik (asal) yoklama nedir? merak etmektedir.

Yoklama: Askerlik görevi bulunan yükümlülerin kimlik, adres, nitelik, tahsil, özellikler, meslek ve sağlık durumlarının tespit edilerek yükümlüye ait bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılması işlemlerini kapsar.

Yoklama Yaptırmak: T.C vatandaşı ve 20 yaşına giren her erkeğin askerlik vazifesini yerine getirmesi için gerekli kişisel bilgilerini, Milli Savunma Bakanlığı’na göndererek askerliğe elverişli olduğunu bildirmesidir.

Yoklama Yaptırmak Zorunlu Mu?

20 yaşından gün alan her erkeğin yoklama yaptırması bazı istisnai durumlar haricinde zorunludur. Yoklama yaptırmanın zorunlu olmadığı duruma örnek olarak lise, üniversite veya yüksekokul eğitimine aktif devam ediyorsanız yoklama yaptırmanıza gerek yoktur çünkü eğitim gördüğünüz üniversite sizin tecil işlemlerinizi otomatik olarak sisteme giriş yapacaktır.

Lise öğrenimi gören bireyler 22 yaşına kadar tecil hakkı vardır,

Lisans öğrenimi gören bireyler 28 yaşına kadar tecil hakkı vardır,

Yüksek Lisans öğrenimi gören bireyler 32 yaşına kadar tecil hakkı vardır,

Not: Yukarıda yazılan öğrenim durumlarında yaşın ilerlemesi durumunda askerlik yoklama işlemlerini yaptırmanız zorunludur.

Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

Yoklama işlemlerini E-devlet sitesinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. E-devlet askerlik işlemleri içeriğini okuyarak asal yoklama başvurusunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Asal Yoklama Yapmayanlara Ceza

Herhangi bir mazereti olmaksızın yoklamasını yaptırmayanlar sistem üzerinden takip edilmektedir. Yani 20 yaşınıza girdiğiniz günden itibaren asal yoklamaya tabisiniz ve yoklamaya başvuru yapmanız gerekir. 20 yaşınıza girmenize rağmen yoklamaya katılmadıysanız veya geç katıldıysanız yoklama kaçağı olursunuz.

Yoklama kaçağı cezası: yoklamaya tabi olmadığınız durumda yaşınıza girmenize rağmen yoklama yapılmayan her geçen gün için yakalanmanız durumunda 10 Türk Lirası cezası ödemek zorundasınız.

Yoklamaya geç başvuru yaptığınız durumda ise kendiliğinizden başvuru yapmanız halinde, her geçen gün için 5 Türk Lirası idari para cezası ödemeniz gerekmektedir.

Askerlik Yoklaması Uzun Sürer Mi?

Kısaca özetleyecek olursak askerlik yoklaması yaptırmak uzun sürmez. E-devlet üzerinden başvuru yaparak gereken bilgileri gönderin, ertesi günde aile hekimine giderek sağlık muayenesi yaptırmanız durumunda yaklaşık olarak 2 gün içerisinde asal yoklama işlemlerini yapmış oluyorsunuz. Aynı zamanda askerlik şubesine giderek muayene olabilirsiniz ancak Covid-19 tedbirleri kapsamında kalabalık ortamda sıra beklememek istiyorsanız aile hekimi sizin için daha güvenli bir seçim olacaktır.

Bu içeriğimizde askerlik (ASAL) yoklama nedir? sorusunun cevabını detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olması durumunda yorum yazarak bize gönderebilirsiniz.