Askerlik yerleri açıklandığında birçok gencin merak ettiği sorulardan birisi de MUV. ÖZELLİĞİ : Karakol Eri nedir?,hangi anlama gelir, hangi işi yapar, merak ederler. Bir çok kişinin aklında soru işareti oluştuğuna eminiz.

Bu içeriğimizde ise Karakol Eri tanımını sizler için detaylı açıklayacağız.

Örnek Sülüs Kağıdı:
karakol eri örnek sülüs

Jandarma Nedir, Hangi Görevleri Yapar?

Tanımı

Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan ve diğer kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin verdiği görevleri yerine getiren, silahlı genel kolluk kuvvetidir.

Bağlılık Durumu

Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlıdır.

Jandarmanın Görevleri

Jandarmanın sorumluluk alanlarında genel olarak görevleri şunlardır.

a) Mülki görevleri; emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlamak, korumak ve kollamak, kaçakçılığı men, takip ve tahkik etmek, suç işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin dış korunmalarını yapmak, Adli ve askeri görevler dışında kalan ve diğer kanun ve nizam hükümlerinin icrası ile bunlara dayalı emir ve kararlarla Jandarmaya verilen görevleri yapmak.

b) Adli görevleri; işlenmiş suçlarla ilgili olarak kanunlarda belirtilen işlemleri yapmak ve bunlara ilişkin adli hizmetleri yerine getirmek.

c) Askeri görevleri; Kanunlarla ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilen askeri hizmetleri yerine getirmek.

Muv Özelliği Karakol Eri Nedir?

Muv özelliğinde karakol eri yazıyorsa sizin görev alacağınız yer karakoldur diyebiliriz. Usta birliğinde de yine aynı bulunduğunuz karakolda yapma ihtimaliniz vardır ancak asker sayısının gittiğinizde karakolda fazla olması halinde aynı ilde farklı karakollara sizi sevk edebilirler.

Görev alacağınız yerler ise ; sosyal tesis, ceza evi veya il jandarma karakolu olabilir. Tabi ki bu yazdıklarımız herkese göre değişiklik gösterir çünkü askeriyede öncelikle boş olan görev alanları yeni gelen askerler sayesinde doldurulmaktadır.

Karakol Eri Ne Yapar, Hangi Görevleri Verirler?

Karakol eri olduğunuz zaman çoğunlukla sizi ceza evlerinde görevlendirilir. Her askeriyenin olmazsa olmazı nöbettir, yani karakol eri olduğunuz zaman nöbetle görevlendirilebilirsiniz.

– Yazınız iyiyse sizi evraklarla görevlendirip yazıcı yapabilirler,
– Hesap ve ticaretle uğraştıysanız kantinci olabilirsiniz,
– Getir, götür işlemleri yaparsınız yani komutan postası olarak,
– Üst rütbelilere çay servisi yapabilirsiniz,
– Ceza evlerinde nöbetle görevlendirilirsiniz,

Bu içeriğimizde muv özelliği karakol erini sizler için açıkladık. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bize gönderebilirsiniz. Hayırlı teskereler!

Kaynak: https://www.jandarma.gov.tr/hakkimizda