Covid-19 hastalığının başladığı yıldan itibaren asker eğlencesi yapmak isteyen birçok kişi asker uğurlaması yasak mı? sorusunu sormaktadır. Bu yazımızda ise merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Asker Uğurlaması Nedir?

Askere gidecek gençleri, haftalar öncesi akraba, komşu ve eş dost sırayla yemeğe davet ederek, harçlık, iç çamaşırı gibi giyilecek hediyeler verirler. Gençler askere gidecekleri gün bütün yakınları tarafından davul – zurna eşliğinde halaylarla, kına yakılarak ve dualar eşliğinde uğurlanır.

Asker uğurlaması covid-19 salgını nedeniyle 2020 – 2021 yılları arasında yasaktır. “Yeni alınan kararlara göre, kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan ve fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarında, açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesine, araç konvoyu oluşturulmasına, toplu uğurlama gibi etkinliklere hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek.”

Aile Yakınlarına Müsaade Edilecek

Otogar, gar, havalimanı gibi ulaşım alanlarından yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının(anne,baba,kardeş) katılmasına izin verilecek ancak bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş ve benzeri kişilerin katıldığı toplu uğurlamalara müsaade edilmeyecektir. Askere gidecek yükümlüler, askerlik şubelerinden sevk işlemleri yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama-tören-eğlence-konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair taahhütname alınacak. Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli işlem başlatılacak.

Asker Uğurlaması Neden Yasak?

Hepimizin tahmin ettiği gibi covid-19 yüzünden asker uğurlaması yasaktır. Gençler bu virüsten az etkilense de yaşlı bireyler için atlatılması zor bir virüstür. Kimsenin sağlığını riske atmadan kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekir.

Coronavirüsün bulaşma süreci hasta kişinin öksürmesi, hapşırması, burnunu temizlemesi, gülmesi, konuşması sırasında saçılan damlacıkların solunması ile bulaştığı bilinmektedir. Bu yolla bulaş, genellikle hasta kişiyle 1 metreden daha yakın mesafeli temas sonucu gelişmektedir. Ayrıca, hasta bir kişinin temas ettiği yüzeylere (kapı kolu vb) dokunma ve daha sonra dokunan el ile ağız, burun ya da göze temas yoluyla da bulaşma riski bulunmaktadır.

İçeriğimizi sonlandırmadan önce eski asker uğurlamalarını özlediğinizin farkındayız ancak virüs devam ettiği sürece asker uğurlamalarına ara vermek en iyisidir. Kimsenin sağlığını riske atmadan eğlence yapmadan, askere gitmenizi tavsiye ediyoruz.