askerde silah kaybetmek ve cezası

Askerde silah kaybetmek ve cezası, her ne kadar pek sık rastlanan bir durum olmasa da ve binde bir olsa da, her celp döneminde muhakkak en az 1 kez meydana gelebilmektedir. Bu duruma sebep olan onlarca faktör sayılabilir. Ancak biz bu yazımızda en çok meydana gelen sebeplerden ve bunun olması durumunda ne gibi durumların meydana geleceği üzerinde duracağız. İşte askerde silah kaybetmek ve yasal mevzuat…

Askerde Silah Neden Kaybolur?

Aslında silah kaybetmek veya silahın kaybolması, olasılık olarak çok ama çok düşük bir orandır. Bu güne kadar kimsenin Piyade tüfeklerini çalabildiği ile ilgili bir bilgiye rastlamadık. Ancak çalma girişimleri olmakla birlikte, silahın kaybolma nedenleri arasında onlarca sebep verilebilir. Bunların başında ve en çok görüleni, silah temizliği yapılırken veya silah temizlenirken, herhangi bir parçasında kırık veya kopma meydana geldiğinde, komutandan azar işitilecek kaygısıdır.

Bununla karşı karşıya kalan er, bazı yollara başvurarak silahı imha etmeyi planlar. Elbette bu da pek kolay bir iş değildir, zira her silah askerin bizzat kendisine zimmetlenmiştir ve hem alırken hem de verirken imza karşılığında işlem yapılır.

Peki Ya Silah veya Mermi Kaybolursa?

Herhangi bir durumdan kaynaklı olarak silah kaybolmuş ise; bu durumda yasal mevzuatlar ne ise bu kapsamda değerlendirme yapılır. Genellikle silahı kaybeden asker zaten hemen ifşa olur ve bir iki konuşmadan sonra nedeni de anlaşılır. Bundan sonra birlik komutanı gereken prosedürü uygular ve tutanak düzenler. Bu tutanağa bağlı olarak askerlik yakma veya askeri mahkemelerde yargılama gibi durumlar meydana gelebilir.