Jandarma astsubay mülakat soruları örneği bu içeriğimizde yer almaktadır.

Başvuru yapan adaylar sınavların bütün aşamalarına katılıp olumlu değerlendirme aldıktan sonra sözlü mülakata katılmak zorundadır. Jandarma astsubay olma yolunda son aşamada mülakat soruları yer aldığı için aşağıdaki sorulara doğru cevap vermeniz önemlidir.

Mülakat Soru Örnekleri

– İnkılapçılık ilkesini anlatınız.

– Cumhuriyetçilik ilkesini anlatınız.

– Devletçilik ilkesini anlatınız.

– Laiklik ilkesini anlatınız.

– Milliyetçilik ilkesini anlatınız.

– Halkçılık ilkesini anlatınız.

– İzmir’de ilk kurşunu kim atmıştır?

– Tarih nedir?

– Atatürk’ün yazdığı Nutuk kitabında nelerden bahsediliyor?

– Hababam Sınıfı eserinin yazarı kimdir?

– Türkiye sınırları içerisindeki en yüksek dağ hangisidir?

– Marshall Planı nedir?

– Rönesans nedir?

– Birinci Dünya Savaşı’nın sebepleri nelerdir?

– Ombudsman (kamu denetçiliği) nedir?

– Mustafa Kemal Atatürk nerede doğmuştur?

– Hava değişimi ile rapor aynı mıdır?

– Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplam milletvekili sayısı kaçtır?

Yukarıdaki bütün soruları size sormayacaklar ama bu zamana kadar sorulan sorular yukarıda yer almaktadır. Bütün soruları inceleyip hepsi hakkında kısa ve öz bilgi almanız bile yeterli olur. Sözlü mülakat esnasında size farklı sorular da sorulabilir.

Jandarma Astsubay Mülakat Değerlendirme Aşaması

Sözlü mülakatın asıl amacı, başvuru yapan adayı tanımaya yöneliktir. Adayın genel kültürü ve mesleki bilgilerini ölçmek için bazı sorular da sorulabilir. Adaylar sadece genel kültürel ve mesleki becerilere takılı kalmadan aynı zamanda kendilerini doğru ve net ifade edebilmelidir.

Jandarma Astsubay Mülakatı Zor Mu?

Sözlü mülakat, Jandarma astsubay olma yolunda son aşamadır. Adayların en çok korktuğu ve endişe duyduğu durumlardan birisidir. Eğer Jandarma astsubay olmak istiyorsanız son mülakatı başarılı bir şekilde geçmelisiniz. Kendinize güvenin ve söylediklerinizden emin olun, size soru sorulduğu zaman heyecanlanmayın ve sakin kalmaya dikkat ederek istenen bütün özelliklere sahip olduğunuzu mülakat karşısında gösterin. Size soru sorulduğunda doğru ve dürüst bir şekilde cevap verin.

Eğer sabırlı birisiyseniz Jandarma astsubay olma şansınız %30 daha fazladır. Çünkü Jandarma komiteleri adayların sabrını ölçmek amacıyla sert davranabilir. Bu uygulamanın asıl nedeni adayların sabırlarını ve tutumlarını gözlemlemek içindir. Sorulan sorulara da doğru cevap verirseniz seçilmeme şansınız yok denecek kadar azdır. Eğer sorulan soru hakkında hiç bilginiz yok ise veya hatırlayamadıysanız, uygun bir dilde belirtirseniz sorun olmayacaktır.