Askerlik öncesinde hepimiz askerde kavga etmek ve cezası var mıdır merak etmişizdir. Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey asker ocağı sivil hayatınıza benzemez ve beraberinde birçok katı kuralı ve disiplini de beraberinde getirir.

Askerlik çağı 20 yaşına giren her Türk erkeğinin zorunlu yerine getirmesi gereken vatan görevi olmaktadır. Askerdeyken kavga etmek hiç hoş karşılanmaz ve ciddi yaptırımları olabilir. Kendinizi komutanlarınızın yerine koyarak düşünün; kavga eden ve ortamın huzurunu kaçıran askerlere büyük cezalar vermek istersiniz değil mi? Eğer siz ceza vermezseniz askerleri kontrol etmek zor olur ve herkes kavga ederek ceza almazsa askeriyenin disiplin bütünlüğü bozulmuş olacaktır. Bu durumun önüne geçilmesi için askeriyede kavga edenlere ve huzursuzluk çıkaranlara ciddi yaptırımlar uygulanacaktır.

Geçmiş yıllarda askerde kavga eden ve huzursuzluk oluşturan askerlere disko cezası veriliyordu ancak günümüzde yeni tip askerlik sisteminin gelmesi üzerine disko cezası kaldırıldı, bunun yerine yeni tip cezalar verilmeye başladı.

Askerde Kavga Etmenin Cezası

Askerlik süreniz uzayabilir 7 gün – 30 gün şafağınıza eklenebilir,

Askeri mahkemeye sizi çıkartabilirler böylelikle sicilinize kavga vukuatı işlenmiş olur,

Komutanlarınız tarafından dayak yiyebilirsiniz,

Diş fırçasıyla yerleri temizletirler,

Jiletle yerleri kazıtırlar,

Güneşin altında saatlerce kompozit başlık ve yelekle hazır ol da bekletilirsiniz,

Uzun saatler sabit durarak bağıra bağıra tekmil verirsiniz,

İstikamet cezası alırsınız,

Uzun saatler boyunca sizi bir noktadan diğer noktaya koştururlar,

Tuvaletlerin tamamını size temizletirler,

Komutanlar sizi rahat bırakmaz ve göz önünde tutarlar,

Askerde Sabırlı Olmak En Büyük Avantajdır

Sivil hayatınızda sabırlı bir yapınız varsa askere gittiğiniz zamanda aynı sabrı göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Askere gittiğiniz zaman mantık ve sorgulamayı bir kenara bırakmanız gerekiyor, hiç gereği olmayan işleri bile yapmak zorunuza gidebilir veya sizinle aynı ortamda bulunan askerlerle tartışma yaşayabilirsiniz. Askerdeyken kendinizi ezdirmeyin tartışmalarınız ise sadece sözlü kalsın, fiziksel tartışmalara ve kavgalara dönüşmesin.

Eğer sabırlı bir yapınız yoksa ve birisi size bir şey söylediğinde çabuk sinirleniyorsanız en azından olayı fiziksel boyuta taşımadan sözlü bir şekilde anlaşma yoluna varmaya çalışın. Fiziksel kavgalara dönüşen olaylarda zararlı siz çıkarsınız bu nedenle sabır gösterin ve askerliğinizi kavga etmeden bitirin.

Bu içeriğimizde askerde kavga etmek sorunlarını ele alarak askere gidecek kişilere tecrübemizi aktarmayı hedefledik, aklınıza takılan soruları yorum yazarak bize iletebilirsiniz.