Sivil hayattaki öğretmenlerin en çok istediği noktalardan biri de hiç kuşku yok ki; askerde usta birliğinde öğretmen olmaktır. Peki askerde öğretmenler ne iş yapar? Özellikle okuma yazma bilmeyen askerlerin eğitimleri ve okuma yazma becerilerinin kazandırılması adına, öğretmenlere çok büyük iş düşmektedir. Tıpkı sivil hayattaki gibi, bu askerler isimlerini yazdırırlar ve öğretmen belirli saatlerde onlara dershanede ders verir. Elbette dershane derken nizamiyedeki dershaneden bahsediyoruz. Ancak bu durum da her öğretmene nasip olmayabilir. Yani biraz şansınızın yaver gitmesi gerekiyor. Peki ya asker öğretmen çıkma ihtimali nedir ve maaş alma durumları nasıldır? İşte yanıtı.

Asker Öğretmen Olma Şansı

Öncelikle belirtmek gerekir ki; bunun için prosedürler şunu söylüyor. Öncelikle lisans puanınız yani öğretmenlik diploma notunuz yüksek olmalı. En azından sıralamadaki en yüksek puanlardan birine sahip olmalısınız. Sonrasında ise; sınav ve mülakat yapma durumları vardır. Tüm bunları yan yana getirdikten sonra, ihtiyaçlara göre TSK sizi gereken bölgelere usta birliği için gönderirler. Bu gönderim tamamı ile ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Asker Öğretmen Maaş Alır Mı?

Peki ya atamanız oldu ve gereken ihtiyaç yerlerine usta birliğinde öğretmen asker olarak görevinizi icra etme şansınız ortaya çıktı, bu durumda maaşınızı almaya devam eder misiniz? Cevap evet. Küçük kesintiler dışında maaşınızı almaya devam edersiniz. Herhangi bir sorun yaşamadan dilediğiniz zaman kışlanızdaki ATM’lerden maaşınızı sorunsuz çekebilirsiniz.