Askere gitmeye hazırlanan her genç ilk yolculuğunda katılacağı acemi birliğine gitmek için ücreti kendisi ödemek zorundadır. Asker yol parası hesaplama işlemleri içinde yükümlülerin gideceği şehre ve uzaklığa göre değişiklik göstermektedir.

Askere gitmek için tercih edebileceğiniz birçok ulaşım araçları vardır.

Askere Gitmek İçin Kullanılan Ulaşım Araçları

Otobüs,
Uçak,
Tren,
Kendi aracınız,

Ulaşım için ödeyeceğiniz tutarın bir miktarı devlet tarafından ödenmektedir. Yol iaşe bedeli uzaklığa göre değişiklik gösterir. Bulunduğunuz şehrin ve gideceğiniz acemi birliğinin bulunduğu şehrin uzaklığına göre bu hesabı 2 dakika içinde yapabilirsiniz. Eliniz altında internet var örneğin arama motoruna “İstanbuldan Malatya kaç km” diye arama yaptığınızda karşınıza kilometre uzaklığı yazacaktır.

Askerlik Yol Parası Hesaplama

0 km ve 600 km arası için iaşe bedeli : 20 TL (1 günlük)
604 km ve 1200 km arası için iaşe bedeli : 40 TL (2 günlük)
1201 km ile 1800 km arası için iaşe bedeli : 60 TL (3 günlük) olmaktadır

Ne kadar yol parası alacağınızı bilmiyor musunuz? online askerlik yol parası hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Yukarıda yazan iaşe bedeli günlük bir insanın yeme ihtiyacına göre belirlenmiştir yani yol paranız yukarıda yazılan bedelden fazla olabilir, alacağınız yol parası ücreti uzaklığa göre değişeceği için kesin bir şekilde belirtemiyoruz bu sebeple e-devlet üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Askerlik Yol Parası Sorgulama

PTT’ye gitmeden de yol paranızın yatıp yatmadığını internetten öğrenmeniz mümkündür. E-devlet sitesine giriş yaparak “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” yazarak adınıza askerlik yol parası yatmış mı öğrenebilirsiniz. Askerlik yol parasını sorgulamak için buraya tıklayın.

Askerlik Yol ve İaşe Parası Nereden Alınır?

Yol ve iaşe ücretini askere gideceğiniz tarih açıklandıktan sonra alabilirsiniz. Askere gitmek için yapmış olduğunuz yol masrafını PTT şubelerinden almanız mümkündür. Eğer gideceğiniz PTT şubesinde çok fazla sıra yoksa maksimum 2 dakikada yol parasını alabilirsiniz. Yol ve iaşe ücreti nasıl alınır sizler için aşağıda detaylı madde halinde yazdık.

ptt merkez

Evinize en yakın PTT şubesine giderek gişe işlemleri için sıra alın.

Gişe memuruna T.C. kimlik kartınızı uzatın.

Gişe memuru gerekli kontrolleri sağladıktan sonra yol ve iaşe ücretini size nakit olarak ödeyecektir.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askere gitmeden 1 hafta öncesinde alabilmeniz mümkündür. Bazı durumlarda ücretin yatması gecikebilir bu nedenle en yakın PTT’ye uğrayarak yol paranızın ne zaman yatacağını öğrenebilirsiniz.

Askerlik Bittikten Sonra Yol Parası Alınır Mı?

Eğer yol parasını askere gitmeden önce almadıysanız, askerden geldikten sonra da almanız mümkündür. Dikkat etmeniz nokta ise şudur; terhis olduktan sonra 6 ay süre zarfı geçerse alamazsınız. Bu nedenle askerden geldikten sonra yol parasını almak için en yakın PTT şubesine gitmeyi ihmal etmeyin.