Askerlikte çürük raporu diye tabir edilen rapor çeşidi vücudunuzda bir uzvunuzun eksikliğinden veya hasar görmesinden dolayı askerlikten muaf olmanızı sağlayacak hastane çıkışlı belgelerdir. Bu raporu alabilmek için vücudunuzda bir uzvunuzun eksik veya hasar görmüş olması veya işlevini yerine getirememesi gerekir. Bunlara örnek göstermek gerekir ise el, ayaklarınız veya iki uzvunda olmaması örnek gösterilebilir.

Günümüzde de hala devam eden askerlik mesleği, gün içinde genellikle ayak durmamız gereken, günümüzde bulunan diğer mesleklerin aksine eğitimleri koşularla geçen zor bir meslektir. Eğer bu eğitimleri tamamlamanızda bir engeliniz var ise çürük raporu alarak askerlikten muaf olabilirsiniz.

Askere gitmek istemiyorsanız ve bedensel kusurlarınız var ise çürük raporu almak için gerekenler içeriğine tıklayabilirsiniz.

El Titremesi Askerlik İçin Nasıl Bir Engel Oluşturur?

Askerlik mesleğine alım sürecinde nörolojik olarak kabul edilen el titremesi veya normal bir şekilde seyreden damar ve kalp durumu orta seviyede olursa hiçbir şekilde sıkıntı yaşanmıyor ancak şiddetli bir şekilde devam eden eldeki titremeler silah tutmanızı engelliyorsa “Parkinson Hastalığı” gibi hastalıklar çürük raporu almanıza neden olabilir.

Bu şekilde hastalıklarınız varsa rapor almanız en iyisidir. Eğer ileri seviyede el titremesi rahatsızlığınız varsa rapor almadığınız takdirde askerde durum fark edildiğinde sıkıntı yaşama olasılığınız çok yüksektir.

Eğer böyle bir hastalığınız var ise tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız çürük raporu ile askerlik el titremesi nedeniyle muaf sayılabilirsiniz.

El titremesi hastalığı ileri derecede olanlar lütfen durumu dikkate alarak muayene sırasında durumu doktorlara bilgilendirmek zorundadır.