Şüphesiz her Türk genci askeri görevini yaparak vatana ve millete hayırlı evlat olmak ister ancak sağlık sorunlarından dolayı askere gitmek isteyip de gidemeyen bir çok genç ülkemizde muhakkak vardır. Eğer vücut hareketlerini yerine getiremiyorsanız veya kalıcı sakatlığınız varsa askerlikten muaf olursunuz.

Sakatlık: Özürlülük sonucu oluşan ve normal bir insanın başarı ile sonuçlandırabileceği herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirmede ortaya çıkan bir eksiklik ya da sınırlamadır.

Çürük Raporu Kimlere Verilir?

Vücut, kilo ve boy endeksi askerliğe uymayan vatandaşlar,
Akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan raporu bulunan vatandaşlar,
Bedenin hareket fonksiyonlarını bozan durumlar ve şekil bozuklukları,
Makat ile ilgili yapılan ameliyat ve tedavinin başarısız olması,
Tedavisi olanaksız anüs ve rektumun önemli darlık ve yetersizlikleri.
Kötü huylu tümör ve tedaviye yanıt vermeyen durumlar,
Ameliyat olunmasına rağmen devam eden kalıcı rahatsızlıklar.

Askerlikten Muaf Olmak İstiyorum

Askerlikten muaf olup / olamayacağınızı öğrenmek istiyorsanız Askerlik boy kilo muafiyeti hesaplama (buraya tıklayın) sayfasına gidebilirsiniz.

Ciddi bir rahatsızlığınız veya sağlık sorununuz varsa askere gitmek istememeniz gayet doğaldır. Sizlere detaylı bir şekilde yapmanız gerekenleri kısa ve öz bir şekilde anlatacağız.

Askerlikten muaf olabilmeniz için bulunduğunuz İl/İlçenin Askerlik Şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şubedeki görevliye askere gitmek istediğinizi yoklama için geldiğinizi söylüyorsunuz.

Şubedeki görevliye sağlık sorunlarınızı detaylı bir şekilde anlatmanız gerekiyor eğer raporunuz varsa muhakkak yanınızda götürün.

Şubedeki görevli size sağlık muayenesi yaptırmanız için aile hekiminize yönlendirecektir çünkü söylemiş olduğunuz rahatsızlıkların bilirkişi yani hekim tarafından onaylanması gerekir.

Aile hekiminin yanına gittiğinizde yaşamış olduğunuz engel durumuna göre en yakın branşa sevk etmesini istemelisiniz. (birden fazla rahatsızlığınız varsa aile hekimine lütfen bildirin)

Sonrasında ise tekrar Askerlik şubesine gidin sizi orada en yakın devlet hastanesine yönlendireceklerdir.

Hastaneye ulaştığınızda askerlik için sağlık muayenesi olmak istediğinizi ve yaşamış olduğunuz rahatsızlığı (engel durumunu) belirtin.

Doktor sizi muayene edecektir, daha önce raporunuz varsa onları da gösterebilirsiniz.

Muayene yapıldıktan sonra doktor MSB Sağlık Yönetmeliğine göre “Askerliğe Elverişli veya “Askerliğe Elverişli Değil” olarak sisteme kayıt olarak girmektedir. Bu aşamadan sonra Sağlık Müdürlüğüne gidin sonrasında ise heyete gireceğiniz tarihi size söyleyeceklerdir.

Sağlık Müdürlüğünün vermiş olduğu tarihte heyete çıkarak kesin sonucu size bildiriyorlar.

Size vermiş olduğu rapor Elverişli veya Elverişli Değil raporu olsa da askerlik şubesine gitmeniz şart. Uygun değildir belgesi aldıysanız şubeye teslim ettikten sonra 6-8 ay içerisinde bakanlık tarafından yapmış olduğunuz askerlikten muaf olma başvurunuz sonuçlanır. Eğer bakanlıktan onay gelirse E-devlet sitesinde “askerlikten muaf” olarak görünüyorsunuz.

Askerlikten Muaf Raporu Nereden Alınır?

Yukarıda anlatmış olduğumuz işlemleri tamamladıysanız Askerliğe Elverişli Değildir Raporu MSB (Milli Savunma Bakanlığı) tarafından ikametgah adresinize gönderilecektir.

Askerlikten Muaf Olmak İçin Rapor % Oranı Kaç Olmalıdır?

Bunu söylemek çok zordur, MSB tarafından raporda verilen %(yüzde) önemli değildir. Bu oran her bireyde değişiklik gösterebilir örneğin %20 engeli olan askerlikten muaf olabilir, %40 engeli olan askerlikten muaf olamaz. Bu nedenle heyet tarafından yapılan inceleme ve değerlendirme bireyin askere gidemeyeceğini belirlemektedir.