Askere gitme hazırlığı içerisindeki her Türk erkeği askerde verilen malzemeleri merak etmektedir. Merak etmekte de haklılar çünkü ona göre ihtiyaç duyduğu malzemeleri çantalarına koyacaklar.

Askerde verilen malzemeler ihtiyaç duyduğunuz bütün malzemeyi barındırsa da, bazı durumlarda yetersiz olabilir. Askerde ihtiyaç duyulan malzemeler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Askere gitme tarihiniz yaklaştıysa ve çantama neler koysam? diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz şudur; aşağıda askeri tarafından malzemeler harici ihtiyacınız varsa yanınıza alın, fazladan almanın size faydasından çok zor zararı olur çünkü acemi birliğine katılışınız sırasında çantalarınızı taşırken yorulursunuz ve ağır yük doldurduğunuz için çantanız yırtılabilir.

askerde verilen malzemeler

Askerde Verilen Malzemeler

Asker bavulu
Spor ayakkabı
2 adet yeşil çorap, 1 adet beyaz çorap,
2 adet haki rengi don ve tişört
Yatak eşofmanı ve spor eşofmanı
Terlik
Banyo Şortu
El ve yüz havlusu
1 adet banyo havlusu
Diş fırçası ve diş macunu
1 adet pijama takımı
1 adet haki atlet
1 adet beyaz torba ve 1 adet siyah torba (temiz ve kirli çamaşırlar için)
1 adet kulak tıkacı

6 Ay Askerlik İçin Aylık İstihkak Miktarı

Aşağıda yazmış olduğumuz istihkaklar devlet tarafından her erbaşa teslim edilmesi zorunlu istihkaklardır. Her ay düzenli bir şekilde erbaşlara verilir ve ihtiyaçları karşılanır.

Her ay düzenli bir şekilde verilse de, çantanıza aşağıdaki ürünleri muhakkak ekleyin, siz askere gittikten 1 ay sonra size verilmeye başlanacaktır.

200 ml şampuan (dermokil markalı, ama yinede siz kendi şampuanınızı kendiniz alın)
1 tüp tıraş köpüğü (Arko markalı kalitesi kişiden kişiye değişir)
4 adet tıraş bıçağı (sakal ve banyo tıraş bıçakları olmak üzere ikiye ayrılır)

Askere giderken kendinize çok fazla yük etmeyin, ihtiyacınız olan ürünleri çantanıza koyun ve çantanızın çok fazla dolu olmamasına dikkat edin. Genelde sivil çantanız omzunuzda taşınabilir şekilde olsun, büyük ayaklı valizlere inanın hiç gerek yok size yük olmaktan başka fayda sağlamaz.

Asker çantanı henüz hazırlamadın mı? askere giderken alınacaklar listesi içeriğimizi okuyabilirsiniz.