askerde hangi bankanın kartı geçerlidir?

Askerlik zamanı yaklaşan çoğu kişinin aklına takılan sorulardan birisi de askerde hangi bankanın kartı geçerlidir? konusudur. Askerde nakit para çok az kullanılacağı veya hiç kullanılmayacağı için, bütün askerlerin yanlarında banka kartı bulundurması zorunludur. Askere giderken yanınızda sadece 150 TL nakit para bulundurun fazlasını götürmeyin hırsızlık olayları başınıza gelebilir.

Askeri bölgelerde sayılı ATM bulunduğu için bütün bankaların ATM’lerine ulaşmanız imkansızdır. Askeriye içerisinde sadece devlet tarafından kurulan ve idaresi yapılan bankaların ATM’leri bulunmaktadır.

Askerde Hangi Bankanın Kartı Geçerlidir?

Askerde her bankanın kartı geçerlidir. İster hesap kartı olsun, ister kredi kartı olsun, hepsiyle alışveriş yapabilirsiniz. Sivil hayatınızda pos cihazlarına yapmış olduğunuz ödemeler askeriyede de aynı şekildedir.

Özel bankalara ait hesabınız varsa gitmeden önce ailenize IBAN numaranızı mutlaka bırakın, paranız bittiğinde size kolaylıkla gönderebilsinler.

Not: Covid-19 virüsüne karşı temassız özeliği bulunan kart kullanmanız sizin için daha güvenli olacaktır.

Askerlik İçin Hangi Bankadan Hesap Açılmalı?

Askere gitmeden önce banka hesabı açtırmanız size çok fayda sağlar. Çünkü siz askere gittikten sonra yaklaşık 2 ay sonra hesap kartınız açılabilmektedir. Acemi birliğine gittiğinizde banka hesabı açmanıza izin vermezler bu nedenle usta birliğinde ancak hesap kartı açmanız mümkündür. Askerde süreç daha fazla uzayacağı için sivilde hesap açtırmanız sizin vakit kaybı yaşamanızı önler. Askere banka hesabı açmadan giderseniz 2 – 3 ay boyunca hiç alışveriş yapmamanız gerekir bu da imkansızdır. Her insanın ihtiyaçları olacaktır basit örnek olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu örnek gösterebiliriz. Hesap kartı açmazsanız su bile alamayabilirsiniz. Askere giderken yanınızda çok fazla nakit para götürmeyin, bütün alışverişinizi kart kullanarak istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Açılması gereken banka hesabı Ziraat Bankası hesap kartıdır. Sadece bu hesap kartını oluşturarak ve içerisine ihtiyacınız olacak kadar para atarsanız askerde rahat edersiniz başka hiçbir bankanın hesap kartına ihtiyacınız kalmaz. Usta birliğine geçtikten sonra açmış olduğunuz ziraat bankası hesabına aylık alacağınız asker maaşı sayesinde para sıkıntısı çekmezsiniz.

Not: Banka hesabını açtıktan sonra IBAN numaranızı kağıda yazın ve kaybetmeyin. İlerleyen günlerde komutanlarınız asker maaşı yatırma işlemlerini başlatabilmek için sizden açmış olduğunuz Ziraat Bankası IBAN numarasını isteyeceklerdir. IBAN nedir? bilmiyorsanız örnek olarak 24 haneli rakam ve 2 haneli TR ibareli harfle toplam 26 karakter haneye sahip benzersiz ödeme adresidir diyebiliriz.

Örnek IBAN No: TR 0001 0000 0000 0000 0000 5001 (geçersiz ve örnek bir IBAN numarasıdır.)

ziraat banka hesap kartı

Asker Banka Hesabı Nereden Açılır?

Bulunduğunuz şehre en yakın Ziraat Bankasını internetten araştırarak gidebilirsiniz. Bankaya hesap başvurusu için giderken randevu almanıza gerek yoktur. İçeri girdikten sonra T.C kimlik numaranızı yazarak sıranızı alın ve sıranız geldiğinde müşteri hizmetlerinin yanına giderek sizden bir çok kağıda imza atmanızı isteyecektir. Ortalama 10 – 15 sayfaya adınızı soyadınızı ve T.C no yazmanızı isteyeceklerdir. Sabırlı bir şekilde hepsini doldurduktan sonra online internet işlemlerine açık olmasını istiyor musunuz diye soracaktır, Evet deyin kabul edin yarın bir gün ihtiyacınız olduğunda online işlemlerde açmış olduğunuz hesabı kullanabilirsiniz.

Not: Bankaya hesap açmak için giderken T.C kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalıdır.

Askerde Ziraat Kart Veriliyor Mu?

Evet, askerlik hizmet süresinin 2. ayı tamamlandıktan sonra askeriye tarafından ziraat banka hesabınız açılarak kartınız verilecektir.

Askere Para Nasıl Gönderilir?

İnternet/mobil Bankacılık Kullanarak: Bankanın uygulaması Google Playstore üzerinden indirilir ve daha önce açmış olduğunuz kendi hesabınıza giriş yapılır ardından para gönderilecek IBAN veya hesap numarası ile şube kodu yazılarak askerdeki kişinin hesabına ödeme gönderilir.

ATM veya Banka Şubesinden: Ziraat bankası ATM’sine gidilerek kartsız para yatırma işlemlerini seçerek askerdeki kişinin IBAN numarası yazılır ve gönderilebilir. Eğer ATM’den yapamadıysanız bankaya giriş yaparak sıra numarası alın ve görevliye IBAN numarasına para gönderme işlemini yapmak istediğinizi söyleyin size yardımcı olacaklardır.

Her 2 işlem için de IBAN veya hesap numarasının bilinmesi gerekmektedir.

PTT Hesabı Açmaya Gerek Var Mı?

Çok eskiden askere giden yükümlüler maaşlarını almak için PTT hesabı açarlardı. Günümüzde ise PTT hesabı açmanıza gerek yoktur, bahsettiğimiz gibi sadece Ziraat Bankası yeterli olacaktır.

Sizler de bu içeriğimizi sonuna kadar okuduysanız askerlik için gerekli olan banka hesabını öğrenmiş oldunuz. Eğer aklınıza takılan sorular varsa yorum olarak yazın, sizin için cevaplayalım.