Askere gitmeden önce Askerlik şubelerinden yapılan işlemler artık günümüzde çok kolay bir şekilde Yeni Askerlik Sistemi sayesinde E-devlet Askerlik İşlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet ve bilgisayarların gelişmesiyle ve pandemi (covid-19) salgınından dolayı askerlik başvuru, askerlik tecil, yoklama ve celp tarihi seçme işlemleri E-devlet üzerinden yapılması tercih edilmektedir.

20 yaşına giren tüm erkek T.C. vatandaşları askere gitmeye mecburdur. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 2. maddesinde askere alma yaşı açık şekilde belirtilmiştir. 20 yaşına girdiği Ocak ayının ilk gününden itibaren her Türk vatandaşının askerlik hükümlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Askerlik Başvuru

20 yaşınıza girdiğiniz tarihten itibaren başvurunuzu kesinlikle yapmalısınız. Askerlik başvurusu yapılmaması durumunda yoklama kaçağı olabilir ve para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer geçerli bir mazeretiniz varsa askerliğinizi tecil ettirin veya en yakın Askerlik Şubesinden detaylı bilgi alınız. Askerliğe başvuru işlemlerinizi ise E-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Asal Yoklama Başvurusu sayfasına tıklayarak gerekli bilgileri doldurarak yoklama başvurunuzu tamamlayın. Başvurunuzu tamamladıktan sonra muayene olmanız gerekmektedir.

Askerlik Muayane

Askere gitmeden önce muayene olmanız gerekiyor bunun içinde Askerlik Şubesi veya Aile Hekimine giderek sağlık kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. Eğer size teslim edilen belgede “Askerliğe Elverişlidir” yazıyorsa askere gidebilirsiniz, ancak ileri derecede hastalığınız, kilonuz veya rahatsızlığınız varsa askere gitmeniz ertelenebilir.

Askerlik yeri açıklandıktan sonra yapılması zorunlu covid-19 testi
askerlik muayene işlemi covid 19

a. Sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracaklar,
b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Kovid-19” testlerini yaptıracaklar,
c. Test sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanlar, testin yapıldığı tarihi takip eden 5 günlük süre içerisinde sevk evrakını almayan, test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaktir,
ç. Test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecek,
d. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,
e. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır,
f. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktir.

Askerlik Celp Tarihi Seçme

Muayene tarihi sona erdikten sonra E-devlet üzerinden Sevk dönemi yaklaştığında gitmek istediğiniz celp tarihini seçebilmektesiniz. Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu bu sayfada istediğiniz celp tarihini seçip hangi ayda gitmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Askerlik Tecil Etme

Askerlik tecil ettirme işlemi E-devlet üzerinden online olarak tecil edilebilir E-devlet askerlik tecil etme linkine tıklayarak şubeye gitmeden askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Erteleme işlemini şubeden yapmak isteyen erbaşlar ise bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. (Bağlı olduğunuz Askerlik Şubesi adresinizin kayıtlı olduğu en yakın ilçe veya memleketinizdeki Askerlik Şubesi olabilir.) Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil etme hakkına sahiptirler.

Askerlik tecil işlemleri ile alakalı askerlik tecil işlemleri içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Askerlik Tecil Bozdurma

Askere gitmek için tecil hakkınız bulunduğu halde askere gitmek için tecilinizi bozabilirsiniz. Üstelik tecil bozma işlemini yaparken Askerlik Şubesine gitmenize gerekte kalmıyor. Tecil işlemleri için Askerlik Şubesine gitmek gerekirken, E-devlet üzerinden kolay bir şekilde tecilinizi bozabilir en yakın celp tarihinde askere gidebilirsiniz.

Askerlik tecil bozdurma ile alakalı askerlik tecil bozdurma içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.