Askerlik zamanı yaklaşan her erkeğin merak ettiği sorulardan biri de askerde verilen görevlerin neler olduğudur. Bu içeriğimizde askerde verilen görevlerin hepsi yer almaktadır. Sizin de askerlik zamanınız yaklaştıysa merak etmeyin bu içeriğimizi okuduğunuzda askerdeki görevinizi benimsemiş olacaksınız.

Askerde Verilen Görevler

Revirci,
Kantinci,
Şoför,
Yemekhaneci,
Koğuşçu,
Silahçı,
Su Tesisatçısı,
Kazancı,
Berber,
Terzi,
Merkez Kule,
Santral,
Nöbetçi (GEK),
Nizamiyeci,
Komutan Postası,
Devriye Onbaşı,

Yukarıda hemen hemen bütün askeri birliklerde erlere verilen görevleri yazdık. Listede eksik olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak içeriği geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Şimdi hepsini sizin için açıklayacağız.

Askerde Revirci Olmak

Askerde size revircilik görevi verildiyse siz sıhhiye ve sağlık alanında hizmet sağlayacaksınız. Revirci olmak için sağlık personeli olmanıza gerek yoktur. Bölükteki herkesin sağlık raporları ve revir işlemleri revirci tarafından düzenlenir. Bu bölümdeyseniz genelde geri hizmette kullanılırsınız örneğin getir götür v.b basit işler için yardım edersiniz.

revirci

Askerde Kantinci Olmak

Askerde kantinci olan yükümlüler büfe kantinlerinde görev alırlar. Bütün ürünlerin satımı, kontrolü ve sayımı size aittir. Kendinizi markette kasiyer olarak tanımlayabilirsiniz ama her şey elinizin altındadır. Satışlarınızı dikkatli yapın eğer hesapta açık çıkarsa kendi cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz. Hem kolay hem de riskli bir görevdir. Eğer hesabınız kuvvetli değilse ve gelir düzeyiniz düşükse kantinci olmasanız daha iyi olur.

kantinci

Askerde Şoför Olmak

Askerde şoför olan kişinin rahatlık durumu değişiklik gösterir. Örneğin üst rütbeli personelin şoförü de olabilirsiniz veya karakolda nöbet yerlerine asker taşıyan şoför de olabilirsiniz. Eğer araba sürmek benim işim diyorsanız rahat edebileceğiniz görevlerden birisidir.

şoför

Askerde Yemekhaneci Olmak

Sizi askerde yemekhaneci yaptılarsa yemekhaneden artık siz sorumlusunuz. Yemeklerin getirilmesi, yemek dağıtımı, masaların düzenlenmesi ve temizlenmesi gibi görevleriniz vardır. Herkes yemeğini yediğinde masaları düzenli ve temiz bırakmak zorundasınız. Yemekhaneci adıyla sizi yanıltmasın, yemekhaneci yemek yapan kişi değildir, yemek yapan kişi sadece aşçıdır.

yemekhaneci

Askerde Koğuşçu Olmak

Koğuşçu erlerin yatmış olduğu bölgeden sorumlu kişidir. Görevleri ise koğuşu düzenli tutmak ve eğitim saatlerinde kimsenin koğuşa girmemesini sağlamaktır. Koğuşçunun diğer görevi ise hırsızlık olaylarını önlemektir. Gündüz ve gece koğuşçusu olmak üzere 2’ye ayrılır.

koğuşçu

Askerde Silahçı Olmak

Askerde silahçı olan kişi silahların ve mühimmatların bulunduğu odada görevlidir. Silahların ve mühimmatların giriş çıkış kaydını tutmakla ve korumakla görevlidir. Bol bol deftere yazı yazar, eğer yazınız fazla iyi değilse silahçı olmamanızda fayda var. Gece ve gündüz vardiya olmak üzere 2 kişi görevlendirilir.

silahçı

Askerde Su Tesisatçısı Olmak

Sivil hayatınızda su tesisatçılığı yapıyorsanız askerde de aynı işlerle uğraşacağınız için rahat edebilirsiniz. Askerde su tesisatçısı olmak, genelde patlayan boruların tamiri ve boru tıkanıklığı açma işlemlerini tesisatçı olarak siz yapacaksınız. Borularda bir sıkıntı yoksa bu durumda lavabo hortumları, muslukların bağlantıları ve süzgeç giderlerinin rutin kontrolü gibi görevleri yaparsınız.

Su tesisatçısının yükümlü olduğu görevler arasında; patlak boru tamiri, lavabo tıkanıklığı açma, tuvalet tıkanıklığı açma, banyo tıkanıklığı açma görevleri örnek gösterilebilir.

askerde su tesisatçısı olmak

Askerde Kazancı Olmak

Askerlerin duş alması için sıcak suyu hazırlamakla görevlendirilir. Eğitimini aldıktan sonra sizde kazancı olabilirsiniz unutmadan şunu da söyleyelim eğer astım ve bronşit gibi rahatsızlığınız varsa bu görevi tercih etmeyin çünkü bol bol kömür ve odun yakacağınız için kazandan çıkan duman sizi rahatsız edebilir.

kazancı

Askerde Berber Olmak

Bu görev size verildiyse ve berberlik mesleğiniz ise çok rahat edersiniz. Komutanlarla aranız iyi olur ve eğitimlere katılmazsınız. Berber bölük içerisinde erlerin ve rütbelilerin tıraşından sorumludur diyebiliriz.

berber

Askerde Terzi Olmak

Askerde terziyseniz siz de rahat edersiniz ancak işi layığıyla yapabilmeniz önemlidir. Pantolonları siz daraltırsınız, paçaları siz kısaltırsınız yani sivildeki terzi ne yapıyorsa siz de onu yaparsınız.

terzi

Askerde Merkez Kule Olmak

Yüksek kulede görev alırsınız. Arazinin ve bulunduğunuz bölgenin güvenliğinden siz görevlisiniz. Hudut duvarlarında gözetleme yapma görevi size verildiyse işi son derece ciddiye almalı ve şüpheli gördüğünüz durumları mutlaka komutanlara bildirmelisiniz. Ayrıca silahların bakımı ve zimmeti size aittir. Herkese bu görevi üstlenmek nasip olmaz.

merkez kule

Askerde Santral Olmak

Askerde santral olduysanız bol bol yazacaksınız. Çünkü doldurmanız gereken 30’a yakın defter var. Eğer yazınız kötüyse hiç santral olmak için hevesli olmayın aynı zamanda telsiz ve iletişimden de siz sorumlusunuz. İyi yanları yok mu derseniz komutanlarla aranız iyi olur.

santral

Askerde Nöbetçi (GEK) Olmak

Güvenlik emniyet kulelerinde nöbet tutarsınız. Gündüzcü ve gececi nöbetçi olmak üzere 2’ye ayrılır. 12 saat boyunca size görev tutma görevi verilir aynı zamanda telsiz ve iletişim kurma göreviniz de vardır. Arazide meydana gelebilecek şüpheli durumlarda telsiz ile kuleyle irtibata geçersiniz. Askerde yapılabilecek en rahat ve en iyi görevlerden birisidir.

nöbetçi gek

Askerde Nizamiyeci Olmak

Askerde nizamiye görevi size verildiyse bulunduğunuz askeriyede giriş kapıda nöbet tutmakla görevlisiniz. Gündüz ve gececi olmak üzere 2’ye ayrılır. Giriş ve çıkışları bildirmeniz gerekir. Askerde yapılabilecek en rahat görevlerden birisidir.

nizamiyeci

Askerde Komutan Postası Olmak

Askerde komutan postası olduğunuzda Üsteğmen ve üzeri rütbelerdeki komutanların sürekli yanında olursunuz. Her an emir almaya hazır bir askersiniz ve getir götür işleri sizden sorulur. İçtimaya katılmazlar çünkü komutanların yanında olmak zorundadırlar. En rahat edeceğiniz görevlerden birisidir.

komutan postası

Askerde Devriye Onbaşı Olmak

Devriye Onbaşı görevi size verildiyse bu durumda yapmanız gereken bazı görevler vardır. Askerleri nöbet yerine götürmek, nöbet devir teslimini yapmak, silah değişimlerini kontrol etmek. Devriye Onbaşısı gündüz ve gece olmak üzere 2’ye ayrılır. Rahat edeceğiniz görevlerden birisi de bu olmaktadır.

devriye onbaşı

Bu içeriğimizde sizlere askerde verilen görevlerin hepsini açıklamaya çalıştık. Askerde size verilen görevleri layığıyla yerine getirmeye özen gösterin. Umarım en kısa sürede teskerenizi alırsınız. Askerlik hayatınız yeni başlıyor sizlere başarılar diliyorum.