Bu içeriğimizde askere işsizlik maaşı bilgilendirme konularını ele alarak merak edilen bütün soruları cevaplandıracağız. Askerlik vazifesini tamamlayan birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi olan askerden geldikten sonra işsizlik maaşı alınır mı? sorusunu bu içeriğimizde cevaplamış olacağız.

Askerlik Öncesi İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Askere gitmeden önce işsizlik maaşı alabilirsiniz ancak 600 gün sigorta gününüz olması gerekiyor, işveren sizi işten kendi isteğiniz dışında çıkardığında işsizlik maaşı alma hakkınız vardır.

Askerlik Öncesi Bağlanan İşsizlik Maaşı Askerdeyken Alınır Mı?

Askerliğiniz bittikten sonra size bağlanmış olan işsizlik maaşınızı kaldığınız yerden tekrar alabilirsiniz yani askere gittiniz diye alamadığınız işsizlik maaşlarının kaybolma gibi durumu yok.

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Askerdeyken işsizlik maaşı alamazsınız eğer daha önce başvuru yaptıysanız ve onaylandıysa ancak askerliğiniz bittikten sonra kaldığınız yerden maaşınızı almaya devam edersiniz.

Askerlik Sonrası İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

6 aylık askerlik hizmet süresini tamamladıktan sonra işsizlik ödeneği almak için gerekli şartlara uygunsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşsizlik maaşı almak için gereken bazı şartlar vardır bunlar;

Kendi isteğiniz dışında işten ayrılmak örneğin askerlik sebebi,

Son 3 yıl içinde 600 günlük sigorta priminizin ödenmesi gerekli,

İşten çıkarılma sebebi mutlaka askerlik sebebiyle olduğuna dair işverenin bildirmesi,

Yukarıdaki gerekli şartlara uygunsanız sizler de askerden geldikten sonra işsizlik maaşı alma hakkına sahipsiniz demektir.

Askerler İçin İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik ödeneği için başvuru yapmanız gerekiyor öncelikle size en yakın il ve ilçedeki İŞKUR adresini belirleyin. İŞKUR’a gidip askerden geldiğinizi ve işsizlik maaşı almak istediğinizi söyleyin size bazı sorular soracaktır ve doldurmanızı istediği evrak olacaktır.

Not: İŞKUR’a başvuru yaparken terhis belgesi (fotokopisi) ve T.C kimlik kartınızı götürmeniz gerekiyor.

Başvuru işlemini yaptıktan sonra telefonunuza başvurunuzun alındığına dair SMS gelecektir. İşsizlik maaşı için başvuru durumunuzu E-Devlet üzerinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama” seçeneğine tıklayarak başvurunuzun onaylanıp/onaylanmadığını takip edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde askerler için işsizlik maaşı haklarıyla ilgili bilgilendirmemizi yaptık. Aklınıza takılan soruları yorum yaparak bize iletebilirsiniz.