Askerde çürük alanların en çok merak ettiği konulardan biri de, askerden geldikten sonra, mevcut durumunun memuriyet başta olmak üzere sigortalı işler için olumsuz etkileyip etkilemeyeceğidir. Bu yüzden birçok engelli kişi, sırf bu yüzden çok ihtiyacı olmasına ve hayati bir durum olmasına rağmen çürük almaktan korkmakta ve çürük almamaktadır. Bu da hayati risklere neden olabilmektedir. Peki gerçekte böyle bir şey var mı? Yani çürük, sigortalı iş için olumsuz etkiye sahip midir? İşte yanıtı…

Çürük Almak Hangi Durumları Etkiler

Askerlik yapmaya elverişli olmamasından dolayı alınan askerde çürük, normal hayatı etkilemeyebilir. Yani, söz konusu engel, kişinin sadece askerlik yapmasının önünde bir engel olabilir. Mesela; kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve herhangi bir uzuv kaybı. Ancak bu durum, kişinin normal hayatını etkilemeyebilir ve iş yapmaması için herhangi bir olumsuzluk yaratmayabilir. Bununla birlikte; psikolojik durumlar, Hepatit C gibi rahatsızlıklar, geçici veya kalıcı olarak kişinin sigortalı bir işte çalışmasını engelleyebilir.

Peki Hangi Mesleklerde Olumsuz Etkiler?

Aslında engelli vatandaşlar için dahi memuriyet problem olmazken; çürük alınmasından kaynaklı bir sorunun ortaya çıkmasından yüzde yüz bahsetmek doğru olmaz. Mesela; gardiyan, polis, zabıta ve diğer saha işinde yeterlilik isteyen durumlar için olumsuz etkisi olsa da; normal bir masa başı memuriyet için bu durum herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz. Bu yüzden sizin önceliğiniz, memuriyeti kazanmak olmalıdır. Geri kalan kısmı pek de önemli değildir.