Askere gitmeye hazırlık yapan herkesin merak ettiği askerlik sevk belgesi (sülüs) nedir?, nasıl alınır? merak edilen sorular arasındadır.

Kısaca Sülüs Nedir?

Sülüs askerlik için silah altına alınacak bireylerin, askerliğini yapacağı yeri ve teslim olması gereken tarihi belirten askeri belgedir.

Askerlik Sevk Belgesi, Sülüs Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden T.C kimlik no ve şifrenizi girerek giriş yapın,

E-devlet üzerinde arama kutucuğuna “askerlik durum belgesi” yazın,

Sülüs belgenizi “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak PDF halinde çıktısını alabilirsiniz,

Not: Askere gitmeden önce sülüs kağıdının fotokopisini çıkarmanız gerekmektedir. Sülüs kağıdınız sisteme düştükten sonra mutlaka çıkarın ve askere giderken yanınızda bulundurun.

Sülüs Kağıdını Ne Zaman Alabilirim?

Askerlik yerlerinin açıklanmasından sonra yaklaşık 3 – 5 arasında sülüs kağıdınız E-devlet üzerinden erişilebilir hale gelicektir.

Sülüs Kağıdında Ne Yazar?

Sülüs kağıdınızda acemi birliğine katılacağınız yer, katılmanız gereken tarih, yol izin hakkınız, yemek ve ulaşım ihtiyacınızı karşılamak için yol ve iaşe bedeli yazmaktadır.

Örnek Sülüs Kağıdı:
örnek sülüs kağıdı

Sülüs Kağıdı Sonrası

Askerlik sevk belgesi (sülüs) alındıktan sonra ise COVID-19 nedeniyle corona testi yaptırmalısınız. Askere gitmeden yaklaşık 1 hafta önce E-devlet üzerinden giriş yaparak COVID-19 anketine katılıp en yakın sağlık kuruluşunda test yaptırmanız gerekiyor. Covid-19 testi yapıldıktan sonra yaklaşık 3 – 4 gün içerisinde sonuç E-devlet üzerinden açıklanacaktır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada COVID-19 pandemi kapsamında alınan tedbirlere göre “Yükümlüler; sevk tarihinin dört gün öncesinde olmak şartıyla E-devlet üzerinden COVID-19 anketini doldurmak zorundadır. Anketin doldurulmasından sonra kuruluşlarına yönlendirilmeleri durumunda sağlık kuruluşlarında COVID-19 testleri ücretsiz olarak yapılacaktır. Yapılan testler sonucunda testi pozitif çıkan yükümlüler ya da temaslı listesinde bulunanların sevk tarihleri tedavi süreleri boyunca ertelenecektir” açıklamalar yapılmıştır.

MSB tarafından yapılan açıklamaya göre, askere gidecek adayların yakınlarında bulunan COVID-19 teması veya kendi testlerinin sonucu pozitif çıkan kişiler tedavi süresi boyunca askere alınmayacak ve sevk tarihi tedavilerinin bitmesine kadar uzatılacaktır. Kısaca, eğer virüsü taşıyorsanız veya temasınız bulunuyorsa tedaviniz sonuç verene kadar askere alınmazsınız.

Askere gitme zamanın yaklaştı mı? çantanızı eğer hazırlamadıysanız askere giderken neler alınmalı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bu içeriğimizde askerlik sevk belgesi (sülüs) kağıdı nedir sorularının cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir sorun varsa yorum olarak bize iletebilirsiniz.