Askere gitmeye hazırlanan her Türk genci askerde acemilikte neler yapılır? merak ederler. Bu içeriğimizde ise detaylı bir şekilde askerde acemilikte neler yapılır anlatacağız.

Askere gitmeden önce mantığınızı bir kenara koymanız gerekiyor çünkü sivil hayatınızda gereksiz olan birçok işi askerde yapmak zorundasınız.

Acemi Birliği Zor Mu?

Bu soru kişiden kişiye değişiklik gösterebilir örneğin daha önce ailenizden hiç uzakta kalmadıysanız ayrılık size zor gelecektir. Askerde kural ve disiplin ön planda olduğu için emirlere uymanız gerekiyor sivil hayatın vermiş olduğu rahatlığı askeriyede bulamayacaksınız ve 6 ay sabretmek zorundasınız. Eğitim konusunda ise çok fazla zorlanmazsınız çünkü yapacağınız sadece 6 aylık bir askerlik süresidir. Profesyonel askerliğe geçildiği için acemi birliğinde zorlayıcı eğitimler yoktur.

Acemilikte Yapılan Aktiviteler

Aktivite dediysek sivil hayatınızdan uzaklaştınız hoşunuza gitmeyecek aktiviteler demek istedik. Acemi birliğinde çok fazla canınız sıkılmaz çünkü kalabalık bir ortam olduğu için devrelerinizle sürekli sohbet ve muhabbet içerisinde olacaksınız.

Acemi birliklerinde asker sayısı fazla olduğu için komutanlarınız hepinizi aynı işte görevlendirmek ister. Her askere ayrı ayrı görev verme şansları olmayacağı için toplu bir şekilde aşağıda yazılan aktivitelerden en az 1 tanesini yapacağınızı garantiliyorum. Yapacağınız aktiviteler ise hemen hemen şunlardır:

Mıntıka çevre temizliği,
Kozalak toplama,
Bol bol yürürsünüz,
Sigara izmariti toplama,
Tuvalet, lavabo temizliği,
Dolap temizleme,
Eğitim bittikten sonra belli sürelerde mola verilir,

Acemi birliğinde size verilen görevleri mutlaka yerine getirin komutanların gözüne batmayın ve size verilen görevlere karşı şikayet etmeyin. Size ilk başta uyarımızı yaptık askerde mantık yoktur sizin için gereksiz olan şey aslında orada çok gereklidir. Acemi birliğinde ilerleyen günlerde canınız sıkılsa da ortalama 20-25 gün acemilik döneminiz vardır. Acemi birliğini tamamladıktan sonra usta birliğinde biraz daha rahat edersiniz alacağınız görev belli olur. Acemi birliği, sıkıntılı ve anlamsız bir dönemdir sabır ederek atlatmanız gerekiyor.

Acemilikte Verilen Eğitimler

Acemi birliğinde verilen eğitimler gözünüzü sakın korkutmasın artık eskisi gibi ağır ve zorlayıcı eğitimler yoktur çünkü profesyonel askerlik sistemine geçiş yapılmıştır. Acemi birliğine yeni katılacak kişiler burada yazılan birçok eğitimi yapacaktır.

Çök – kalk eğitimi,
Tören marşı için hazırlık,
Cephe vaziyeti şınav,
Sürünme ve siper alma,
Mekanik nişancılık eğitimi,
Ördek Yürüyüşü (zor bir ceza eğitimidir)
Komando dansı (eğer sağlık sorunlarınız varsa yapmanız zorunlu değil zor bir eğitim hareketidir)

Acemi Birliğinde Eğitim Yapma Zorunluluğu Var Mı?

Yukarıda yazılmış olan eğitimler sizin usta asker olma yolunda temellerinizin atılacağı eğitimlerdir eğer ciddi sağlık problemleriniz varsa zorlandığınız eğitimleri komutanlarınıza bildirerek eğitimden muaf olabilirsiniz. Sağlık problemleriniz olmadığı halde eğitimlerden kaçmak için bahane uydurursanız, komutanlarınız size ceza verebilir bu nedenle dürüst olmaya özen gösterin.

Bu içeriğimizde askerde acemilikte neler yapılır detaylı bir şekilde açıkladık. Aklınıza takılan soruları yorum yaparak bize gönderebilirsiniz.