Acemiliğini Sivas Merkezde yapacak kişiler çok şanslıdır. İçeriğimizin devamında neden şanslı olduklarını detaylı bir şekilde açıklayacağım. askerlik yeri 5 İNCİ P.EĞT.TUG.KH. VE KH.BL./Sivas Merkez olan herkes bu içeriği tamamen okuduğunda acemi birliğinde hiç yabancılık çekmeyecekler. Neden mi? Çünkü yaşanılmış askeri tecrübelerimizi detayları ile beraber sizlerle paylaşacağız.

Sivas Merkez’de Piyade askerler yetiştirilir. Eğer askerliğinizi burada yapacaksanız sizde Acemi Piyade Er olarak yapacaksınız. Sivas’a gitmeden önce askere giderken neler götürmeliyim içeriğini okumanızda fayda var.

Sivas Nasıl Bir Yer?

sivas merkez acemi birliği

Hayatınızda hiç soğuk mevsim yaşamadıysanız Sivas’ta yaşayacaksınız. Çünkü oldukça soğuk ve kurak bir iklime sahiptir. Kış mevsiminde bol bol kar ve yağmur yağabilir. Kışın gidenler mutlaka kalın içliklerini de alıp öyle gitsinler, yoksa üşürler. Yazın gidenlerde sorun yok ancak şunu da unutmadan söyleyeyim yaz ayında nem yoktur ama kavurucu sıcaklığı vardır. Güneş size vurduğunda derinizi yakabilecek kıvamdadır. Sivas’ta kavurucu yaz aylarında bile gece ve sabaha doğru hava iyice soğur. Yani askerliğe yazın gidip koğuşta uyurken üstünüzü başınızı açıkta bırakmayın aman üşütürsünüz.

Sivas Acemi Birliğinde Askercell Hat Zorunlu Mu?

Sivas acemi birliğinde Askercell zorunlu değildir. İlk kayıt olmaya gittiğiniz gün bağıra bağıra sivil hatların yasak olduğu söylense de, komutanlarınız sivil hat kullandığınız için size kızmaz. Boş yere paranızı kaptırmayın ve sivil hattınızı gönül rahatlığıyla kullanın.

Sivas Acemi Birliğinde Verilen Eğitimler

Sivas acemi birliği, hudutçu yetiştirir. Namı değer hudut kartallarının birçoğu buradan çıkar. Sivas’ın çok fazla zorlayıcı eğitimleri yoktur bol bol yürürsünüz. Sivas acemi birliği büyük bir alana sahip ve mesafeleri birbirinden uzaktır. Çok da fazla endişelenmeyin rahat bir şekilde acemi birliğini zorlanmadan tamamlarsınız.

Sıklıkla yaptırılan eğitimlerde ilk sırada çök-kalk eğitim verilir. Düdük sesi duyduğunuzda bol bol çöküp kalkarsınız. Çök-kalk yaptırmanın amacı, herhangi bir silah sesi veya saldırı durumunda hedef küçültmenizi ve kendinizi bir nevi siper etmenizi sağlar. Ayakta duran kişi kurşunların daha kolay hedefi olabileceği için çöktüğünüzde vurulma oranınız azalır. Sivas hudut kartalı yetiştirir demiştik bu yüzden çök kalk eğitimini bol bol yapacaksınız aklınızdan çıkarmayın.

sivas acemi birliği tören alanı

Uygun adım yerinde marş eğitimleri verilir. Bölük tek bir vücut halinde herkes aynı anda uygun adım yerinde sayar ve marş eğitimi alırsınız.

Asker ocağında yaptırılan diğer bir eğitim ise şınavdır. Çok fazla olmasa da Sivas’ta askerlik yapanlar acemi birliğinde şınav çektirilir.

Birçoğunuzun korkulu rüyası olan barfiks çekme eğitimleri Sivas’ta yoktur rahat bir nefes alabilirsiniz. Komando yetiştirmiyor sonuçta hudut kartalı piyade yetiştiriyor burası.

Sivas Yemekleri Nasıl?

Sivil hayatınızda yemediğiniz bütün güzel yemekleri Sivas’ta görebilirsiniz. Yemekler özel şirket tarafından hazırlandığı için gayet güzel ve lezzetli, aç kalmazsınız. Tabi çıkan yemekler arasında sevdiğiniz veya sevmediğiniz yemekler olabilir ona bir şey diyemem ama ben yemekleri severek yemiştim. Yemekleri beğenmediysen dışarı da sandviç veya tost tarzı fast food ürünleri satan firma da var. Parası olan dışarıdan da yiyebilir ama ne gerek var ki bütün güzel yemekler zaten askeriyeye özel şirket tarafından getiriliyor. Burada yapılan yemekler asker sayısına göre çıkartılmaktadır. Her giden kişi mutlaka yemeğini yer çünkü yemek sizin hakkınızdır. Sivas Merkez’de kimseye yemek yetmedi derdi yoktur.

Sivas Merkez’e Düşenler 2’ye Ayrılır: Temeltepe

Sivas acemi birliği çok kalabalık olduğu için bütün askerleri Merkez’de toplamak imkansızdır. Yükümlüler askere gittiği ilk gün kayıt işlemleri sırasında Temeltepeye’de transfer edilebilir. Acemi birliğiniz Sivas Merkez olsa da, Temeltepe’ye gitme şansınız da vardır. Sivas Temeltepeye genelde RDM ve psikolojik sorunları olan kişileri gönderiyorlar. Bu ne kadar doğru tartışılır ama eğer üzerinizde falçata, kesik ve yara izleri varsa sizi de Temeltepe’ye gönderme olasılıkları yüksektir.

Temeltepe’ye düşseniz de çok fazla kafanıza takmayın, internet üzerinde yazılan birçok yazı eski tarihlidir. Günümüzde askeriyede çok fazla sorun yaşamazsınız sonuçta 6 ay askerlik yapacaksınız. Emin olun zaman su gibi geçecektir.

Sivas Merkezde Neler Var?

Sivas’ta askerlik yapanlar yaşadı çünkü kantin ve fastfood firmaları çok fazla çeşit sunmasa da var diyebiliriz. Çiğköfte,hamburger, cips, kola, ice tea aklınıza ne geliyorsa hepsine ulaşmanız mümkündür. Askeri malzeme, revir ve sağlık hizmetleri, ATM hepsi burada var. Canınız pasta veya kurabiye mi çekti evet o da var. Yaz aylarında bol bol limonata ve diğer tatlı türleri parayla satılmaktadır.

Bu içeriğimizde sivasda acemilik yapmanın nasıl bir yer olduğunu açıklamaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Hayırlı teskereler, bu yazdıklarımı unutmayın hepsini sonuna kadar Sivas’ta yaşayacaksınız.

Acemi Birliği Hakkında

sivas acemi birliği harita

Ulaşım Bilgileri

Kara Yolu: 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Sivas’ta bulunmaktadır. Sivas
otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı;
şehir merkezine 1 km, otobüs terminaline 3 km mesafededir. Otobüs terminalinden il merkezine,
belediye ve özel halk otobüs seferleri veya taksi ile ulaşım mevcuttur.
Otogar Tel.No.: 0 346 226 15 90.

Demir Yolu: Sivas-İstanbul, Sivas-Ankara, Sivas-Samsun, Sivas-Kars, Sivas-Nusaybin,
Sivas-Diyarbakır güzergâhlarında trenle ulaşım mevcuttur. Sivas tren istasyonu il merkezine 2 km
mesafede olup, belediye ve özel halk otobüs seferleri veya taksi ile ulaşımı sağlanmaktadır.
İstasyon Tel.No.: 0 346 221 10 91.

Hava Yolu: Nuri DERMİRAĞ Havalimanı, şehir merkezine 20 km mesafededir. Ulaşım
HAVAŞ otobüsleri ve taksi ile sağlanmaktadır.
Havalimanı Tel.No.: 0 346 223 15 17.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Açık Adresi : 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı/Sivas
Telefon No. : 0 346 221 25 75 / 224 69 19
Belgegeçer No.: 0 346 225 39 15