Askerlik hizmetine devam eden veya ilk kez askere gidecek yükümlülerin merak ettiğini askerlik süresi uzadı mı? 2021 yılı için genel bilgilendirmeyi sizin için yapacağız.

Askerlik hizmet süresi 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 5. maddesinde detaylı olarak belirtilmiştir. 5. maddesinde şu ifadeler yer almaktadır; Askerlik hizmet süresi; erbaş ve erler için altı ay(6), yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki(12) aydır.

Askerlik Süresi Uzadı Mı?

Askerlik süresinin uzaması gibi bir konu henüz gündemde değildir. Askerde olan yükümlüler her dönem bu tarz sorular sormaktadır. Geçmişten günümüze kadar her askerin korkusu askerliğin uzaması konusu olmuştur.

En basitinden örnek verelim. Eğer askerliğiniz uzamış olsaydı bunu haberlerde ve MSB’nın kendi sayfasında görmüş olurdunuz. Askerlik süresinin uzaması veya kısalması 2-3 gün boyunca gündem haline gelecektir. Askerde olan yükümlüler için bilgi kaynağı ise komutanlarıdır. Askerlik süreniz uzamış olsaydı, komutanlarınız size muhakkak bilgilendirme yapmış olurdu.

Askerlik Süresi Kısalır Mı?

Askerlik süresini değiştirme yetkisi sadece Cumhurbaşkanındadır. 2021 yılında ise askerliğin kısalması söz konusu değildir. Askerlik 7179 Sayılı Askeralma Kanunu değiştirilmediği taktirde askerlik süresi 6 aydan az olamaz. Askerlik süresi kısalır mı diye hayal kurmayı bırakın, yapacağınız zaten 6 ay askerlik süresi ve bu zamanda çok hızlı geçiyor merak etmeyin.

Askerlik Süresi Ne Zaman Değişir?

Askerlik hizmet süresini değiştirme yetkisi sadece Cumhurbaşkanı’nda bulunmaktadır. 2021 yılı içerisinde ise askerlik süresinin değişimiyle ilgili gündem henüz oluşmamıştır.

Bu içerik 2021 yılı içerisinde oluşturulmuştur. Askerlik süresi değişirse bu içerikte güncellenecektir.