Askerlik işlemlerini E-devlet üzerinden yapmak isteyen bazı yükümlülerin karşısına “yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz” uyarısı gelmektedir. Bu hata ile karşılaşıyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok, çünkü bu basit bir sistem hatası olduğunun göstergesidir.

Yoklama ve muayene işlemlerini gerçekleştirmenize rağmen hata devam ettiği taktirde bazı yükümlüler, eksik bir işlem mi yaptım? diye tereddütte kalabilirler. Yazımızın devamında bu hatayı neden aldığınızı ayrıntılı açıklayacağız.

Bu Hatanın Kaynağı Nedir?

Askerlik şubesi ile E-Devlet sistemi arasında yaşanan aksaklıklar,

Askerlik şubesinin veri tabanına kayıt işlemlerinin uzun sürmesi,

MSB tarafından sistem üzerinde güncellemelerin yer alması,

E- Devlet üzerinden kayıtların sisteme geç düşmesi,

Yukarıdaki durumları özetlemek gerekirse, askerlik şubesi sizin muayene ve başvurunuzu veritabanına işleme aşamasında olduğu sırada E-devlet’ üzerine kayıtların geç işlenmesinden dolayı kaynaklanıyor. Eğer bütün işlemleri eksiksiz yaptığınıza inanıyorsanız endişe etmeyin ve sistemin düzelmesini bekleyin ardından tekrar E-devlet üzerinden kontrolünü yapabileceksiniz. Olayı şu açıdan düşünün sizin gibi binlerce genç hatta daha fazlası kayıt işlemleri yaptırdığı için E-devlet üzerine kayıtların düşmesi gecikebiliyor.

Askerlik Şubesine Gitmeye Gerek Var Mı?

Yapmış olduğunuz muayene ve başvuru işlemlerinden şüpheliyseniz E-devlette yer alan bilgi güncel olmadığı için sizi yanıltabilir bu durumda askerlik şubesini bu konuyla ilgili telefonla arayabilir veya bulunduğunuz il/ilçeye en yakın askerlik şubesine giderek bilgi alabilirsiniz. Şubenin verdiği bilgi kesin, doğru ve güncel bilgidir.

“Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz” hatasını alıyorsanız tek yapmanız gereken sistemin düzelmesini beklemek, bunun haricinde yapacağınız ekstra işlemler sizin için uğraş olur.