Askere gitmek üzere hazırlık yapan kişilerin merak ettiği sorulardan birisi de acemi birliğine geç teslim olmanın cezası var mı, yok mu bunu bilmek isterler.

Askere gitmek için tecil hakkınız yoksa mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Muayene olduktan sonra askerlik yerinizin açıklanmasını beklersiniz açıklandıktan sonra ise gidilmesi gereken tarihte acemi birliğine katılmanız gerekir.

Acemi Birliğine Geç Katılabilir Miyim?

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var: sülüs kağıdınızda yazılı acemi birliğine katılış tarihi hangi gün ise, katılış tarihinde askere gitmenizde fayda vardır. Tabi çok önemli işleriniz varsa ve muhakkak halletmeniz gerekiyorsa askere geç gidebilirsiniz ancak bununda yaptırımları muhakkak olacaktır.

Acemi Birliğine Geç Katılmanın Cezası

Önemli işleriniz vardı ve bunları hallettiğinizi varsayalım örneğin acemi birliğine geç katıldınız alacağınız cezalar ise şunlar olacaktır;

Acemi birliğine geç katılmış olduğunuz gün askerliğinize eklenecek yani devreleriniz askerliğini bitirirken siz geç terhis olacaksınız.

Acemi birliğine katıldığınızda mazeretinizi komutanlarınıza bildirin, anlayışlı ve merhametli bir komutanla karşılaşırsanız geç terhis olma haricinde sorun yaşamazsınız ancak kuralcı ve disiplinli bir komutanla karşılaşırsanız askeri mahkemeye sizi verebilir, sizde askeri mahkemede neden geç geldiğinizin savunmasını yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Terhis olduktan 1 – 9 ay içerisinde adresinize para cezası gelebilir veya gelmeyebilir.

Acemi Birliğine Geç Gitmenin Dezavantajları

Devre kaybı olursunuz, devreleriniz evine giderken siz askerliğe devam edersiniz,

Eğitimlerden geri kalmış olursunuz,

Herkes yatağını ve dolabını ayarlamışken siz yatak ve dolap ararsınız,

Aceminin de acemisi olursunuz herkesten sonra yerleri öğrenirsiniz,

Arkadaş edinmeniz daha zor olur çünkü herkes siz gelene kadar kaynaşmıştır,

Acemi Birliğine Geç Katılmak Sicili Etkiler Mi?

Acemi birliğine geç katıldınız diye siciliniz etkilenmez ve mahkeme açılmadıysa geç terhis olmanız haricinde hiçbir sorun olmaz. Acemi birliğine geç gittiğinizde çok büyük sıkıntılar yaşamazsınız çünkü yeminli asker değilsiniz aynı durumda usta birliğine geç katılmak olsaydı, 6 günü geçen geç katılışta firardan dolayı mahkemeye verilerek ceza alabilirdiniz.

Bu içeriğimizde acemi birliğine geç teslim olmanın cezası ve dezavantajlarını sizler için derledik. Tekrardan hatırlatmakta fayda var, sülüs tarihinizde yazan teslim olma gününü önemli işiniz olmadığı taktirde geciktirmeyin size hiçbir faydası olmaz acemi birliğine zamanında katılın ve kimseden geri kalmayın.