Askere gitmek her erkeğin vatan borcudur. 20 yaşından itibaren askerlikle yükümlü olan bireyler bu içeriğimizde askere gitmek için gerekli şartları öğrenmiş olacaklar.

Bedensel ve Zihinsel Engeli Olmamalıdır

Evet askere gidecek olan bireylerin bedenlerinde herhangi bir kalıcı sakatlık olmaması gerekir. Çünkü askere giden bireyler eğitim yapmak zorundadır bu eğitimleri ise sadece sağlıklı ve bedensel kusuru olmayan erbaşlar yapabilir. Eğer ufak çaplı kaza geçirdiyseniz kolunuz veya bacağınız alçılı ise bu durumda askere gitmeniz ertelenecektir. Tedaviler yanıt verdiğinde alçı çıkarılıp normal bir şekilde vücut hareketlerini yerine getirdiğinizde askere gidebilirsiniz.

Askere giden bireylerin zihinsel engeli olmaması gerekir. Muayene olmaya gittiğinizde eğer psikolojik rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza belirtin. Eğer ileri boyutlarda psikolojik rahatsızlığınız varsa askere gitmeniz ertelenebilir veya askerlikten muaf olabilirsiniz.

Vücut Boy ve Kilosu Orantılı Olmalıdır

Askere gidecek bireylerde boy ve kilo orantısı büyük önem taşır. Eğer birey muayene olmaya gittiğinde fazla kilosu var ise bu durumda askerliği 1 yıl ertelenir. 3 kez yapılan muayenede birey kilo verememiş ise bu durumda askerlikten tamamen muaf olur ve gidemez. Bu nedenle askere gitmek isteyen kişiler fazla kilolarından 2,5 sene içerisinde kurtulması gerekir.

Bunun dışında çok zayıf olmanız da askere gitmeniz için bir engel olabilir. Aşağıdaki listede askere gitmeniz için gereken boy-kilo tablosunu inceleyin. Eğer kilonuz ve boyunuz aşağıdaki listeye göre sınırları aşıyorsa bilmelisiniz ki askere gitmeniz ertelenebilir.

askerlik boy kilo muafiyet

Askerlikten muaf olup / olamayacağınızı öğrenmek istiyorsanız Askerlik boy kilo muafiyeti hesaplama (buraya tıklayın) sayfasına gidebilirsiniz.

Boy ve Kilo Muayenesi Nerede Yapılır

Size en yakın aile hekiminden boy ve kilo muayenesi yaptırabilirsiniz. Aile hekiminiz boy ve kilonuzda eğer orantısızlık olduğunu tespit ederse sizi hastaneye sevk edebilir. Hastanede tam teşekküllü testler yapılır. Örneğin yağ oranınız ve vücut kitle indeksiniz ölçülerek size askere gitmek için gerekli koşulları sağlayıp, sağlayamadığınızı belirler.

Tabloya Göre Boy ve Kilom Orantısız Askere Gider Miyim?

Eğer kendiniz boyunuzu ve kilonuzu biliyorsanız, bakmış olduğunuz tablodaki değerler günceldir. Değerler uyuşmuyorsa askere gitmeniz 1 yıl ertelenir. 3 kez ertelenirse askerlikten tamamen muaf olursunuz.

Sahte Çürük Raporu Almak İsteyenlere İşte Cezası…

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.