Bu içeriğimizde askere gideceklere tavsiyeler vereceğiz. Askere gitmeden önce bu içeriğimizi okuduğunuzda altın niteliğinde tavsiyeler almış olacaksınız.

İnternet üzerinde araştırma yaptığınız zaman genelde uzun ve sıkıcı içerikler görerek okumaktan vazgeçtiğinizin farkına vardık ve kısaca sizler için bütün tavsiyeleri özetleme kararı aldık.

Askere Gideceklere Kısaca Tavsiyeler

Askere gitmeden önce Ziraat bankasından hesap kartı çıkartın,

Gitmeden önce yol hesabı yapın nasıl gideceğinizi, nerede ineceğinizi, neye bineceğinizi saat kaçta vs,

Sülüs kağıdınızı askere gitmeden önce çıktısını alıp çantanıza koyun,

Sülüs kağıdınızı en yakın belediyeye giderek başvuru yaptığınızda ücretsiz asker çantası alabilirsiniz,

Askere gideceğiniz yer açıklandıysa askere gitmeden evvel yol paranızı PTT’den alın,

Askerde nakit para fazla işinize yaramaz hesap kartı veya kredi kartı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz,

Yanınızda 150 TL’den fazla nakit para bulundurmayın,

Giderken mutlaka askeri standartlara uygun tişört, içlik, çamaşır, çorap vs. götürün orada veriyorlar zaten demeyin,

Boyunluk cüzdan satın alın ve boynunuzdan çıkarmayın,

Tuşlu telefonu muhakkak alın ve acemi birliğine götürün,

Askere gitmeden evvel dolap için ufak kilit alın,

Askeriye de koğuşlar genellikle 30-40 kişinin bir arada kalacağı şekilde düzenlenmiştir. Bu durum uyku konusunda size sıkıntılar çıkarabilir örneğin yat saati 9 (kimi yerlerde 10) olsa da koğuşlarda ışıkların kapanması ya da uyumaya elverişli bir ortamın oluşması saat 11-12 olabilir. Gürültülü ve ışıklı ortamda uyuyamıyorsanız bu size zor gelecektir. Bu sorunu bir kulak tıkacı ve bir göz bandı ile çözebilirsiniz eczaneden 5 – 10 liraya alacağınız ürünler size askerliğiniz boyunca rahat bir uyumanıza yardımcı olacaktır.

Pudra askeriyede hayat kurtarır alacağınız ilaçlı pudra oluşabilecek pişiklere karşı size merhem olacaktır. Ayrıca ilaçlı olmasından ötürü de mantara karşı sizi koruyacaktır. Her banyodan sonra ya da ayaklarınızı yıkadıktan sonra pudralamanızda fayda var.

Askeriyeye girdikten sonra kamuflaj alırken bot numaranızı 1 no büyük isteyin yani 44 ise 45 isteyin sonra askeriyede ki askeri malzeme satan yerden tabanlık alın ayağınız rahat etsin yoksa askeriyenin bot tabanı çok sert ayağınızı mahveder.

Askeriye de bir başka temizlik sorunu da tuvalet kağıdıdır. Gerek tuvaletlerde gerekse askeri kantinde bulabilmeniz neredeyse imkansız. Kantinde sadece selpak kağıt mendillerden bulabilirsiniz bu nedenle askere gitmeden önce alıp çantanıza koymanızda fayda vardır.

Sivilde kullandığınız hattı acemi birliğine mutlaka götürün cebinize koyun sıkıntı olmaz,

El ve yüz kremi alın vücudunuzda çatlaklar oluşursa kullanırsınız,

Acemiye giderken akıllı telefon, parfüm, kolonya götürmeyin (bazı birlikler girişte el koyuyor),

Powerbank veya akıllı telefon götürüyorsanız hırsızlık olaylarına karşı dikkat edin,

Askerde hırsızlık yoktur, yer değiştirme olayı vardır yani her eşyanıza sahip çıkmalısınız,

Kişisel bakım ürünlerini getirin burada her şeyinizi vermezler,

Komutanlarınız tarafından verilen görevleri yerine getirin,

Sabahları terli kalkarsanız hemen üstünüzü değiştirin yeni bir tişört giyin ter üstünüzde kuruyunca havaların da soğuk olması sebebiyle direk hasta olursunuz. (öksürük, grip, nezle vs.)

Askerde göze batacak hareketler yapmamaya çalışın olumsuz sonuçlar meydana çıkabilir,

Askeriye içerisinde akıllı telefondan ya da başka bir cihazdan Cimer’e yazmayın ip no araştırılarak sizi tespit ediyorlar ve telefonunuz elinizden alınır ayrıca askerliğiniz uzayabilir,

Askeriyede devrecilik yok sıracılık var denilse de her yerde devrecilik mutlaka vardır,

Şafak 100 gün altına düşene kadar fazla bir hesap kitap yapmayın şafak saymayın canınız sıkılabilir akışına bırakın,

Askerdeki diğer herkesle (iyisiyle, kötüsüyle) iyi geçinmeye çalışın sevmediğiniz ya da anlaşamadığınız biri olursa uzak durun muhatap olmayın kısacası kavgaya mahal vermeyin,

Sigara kullanıyorsanız kısa süre içinde bırakın yoksa döndüğünüzde sigaraya çok para harcadığınıza pişman olabilirsiniz. Askerdeyken sadece kendi sigarınızı siz kullanamıyorsunuz sizi gören herkes sigara isteyecektir vermezseniz olmaz yani askerde sigara otlakçısı çoktur.

Yanınızda eğer evli değilseniz yüzük bulundurmayın sadece saat götürün,

Askerlik mantığın bittiği yer derler bu durum komutanlara göre tam tersi her şey mantıklı olduğunu iddia ederler. Askere göre de mantıksızdır gerçek de şudur ki %60 mantık yok %40 mantık var diyebiliriz tabi kişiye göre değişir.

Namaz kılan kişiler yanlarında seccade götürebilir. Askeriyede mescid vardır ancak vakit namazlara yetişmeniz her zaman için mümkün olmayacaktır. Namazları kılmak için çekinmeyin komutandan izin alın gönderir.

Komutanlara saygılı ve ciddi olun,

Mıntıka ve temizlikten kaçmayın,

Nöbet vazifeniz ise yerine getirin,

İnsanlardan uzak kalmayın sıkılırsınız zaman geçmez,

Bu içeriğimizde askere gideceklere tavsiyeler vermeye çalıştık. Tavsiyelerimizi ise daha önce askere gitmiş olan kişiler tarafından yazılan yorumlar üzerinden düzenleme yaparak onaylanmış güncel haliyle sitemiz tarafından paylaşılmıştır. Askere gidecek herkese hayırlı teskereler diliyoruz umarız vermiş olduğumuz tavsiyeler zihninizde yer edinmiş olacaktır.