Askere gitmeye gün sayan her erkeğin merak ettiği sorulardan birisi de asker tıraşı kaç numara olmalı? sorusudur.

Askeriyenin yıllardır değişmeyen kuralı kişisel hijyenin ön planda tutulmasıdır. Acemi birliğine katılmadan önce saç tıraşı olmanız sizin faydanıza olacaktır.

Asker Tıraşı Nedir?

Kısa, keskin ve eşit kesime sahip saç stilidir. Askerlik hizmet süresi boyunca asker tıraşı stilinde saçlarınız kısaltılmalıdır. Saç uzunluğu 2 numara için 6 mm, 3 numara için 9 mm olmalıdır.

Askerde Kısa Saç Şart Mı?

Askere gitmek isteyen ve hizmet süresini tamamlamak isteyen her bireyin saçlarını kısa tutması gerekir bunun içinde asker tıraşı dediğimiz usule göre saçları kesilir. Uzun saçlarınız varsa askeriyede komutanlarınız bu durumu hoş karşılamayacak ve saçlarınızı hemen kestirmenizi emredeceklerdir. Uzun saç beraberinde birçok sorunları getirir örneğin daha hızlı yağlanır ve bitlenmeye meyillidir. Kısa saç sevmeseniz de hijyen şartlarını göz önünde bulundurarak saçlarınızı kestirmeniz gerekir.

Asker Tıraşı Kaç Numara Olmalı?

Asker tıraşı için yanlar 2 numara, üst taraf 3 numara olarak berberinize kestirebilirsiniz veya askere gideceğinizi söylerseniz berberler sizin için saçlarınızı kısa ve eşit bir şekilde kesecektir.

Acemi Birliğinde Berber Var Mı?

Saçlarınız uzunsa ve kestirmeye vaktiniz olmadıysa askere uzun saçlarınız ile katılabilirsiniz ancak uzun saç ile acemi birliğine katılmanızı tavsiye etmiyoruz. Katıldığınız acemi birliğinde şansınız varsa berber saçlarınızı kesebilir ancak berber olmaması durumunda eline makine alan erler tıraşınızı iyi yada kötü yapacaktır. Olaya iyi tarafından bakmak gerekirse askerde sizi tıraş eden acemi berberler zaman geçtikçe tıraş yapmayı öğrenip ustalaşıyorlar ama tavsiyemiz gitmeden önce muhakkak asker tıraşınızı olun.

Askerde Sakal Uzunluğu

Askerde kişisel hijyen ve bakım amacıyla her gün sakal tıraşı olunması zorunludur. Sakal sinek kaydı usulüne göre her gün kesilir. Nedir bu sinek kaydı tıraşı? diye soracak olursanız, elinizi yanağınıza değdirdiğinizde kolay bir şekilde kayması gerekiyor eğer sakallarınız kaymayı engelliyorsa komutanlarınız sizi uyarabilir.

Kısa Saçın Avantajları

Kısa saçlar askeri kural ve disiplin yönergesine uygundur,

Kısa saçlar saç diplerini kapatmadığı için daha az terlersiniz,

Kısa saçların hijyeni ve temizliği kolaydır,

Kısa saçlar çabuk yağlanmaz ve dökülme riski azdır,

Kısa saçların avantajlarını kısaca yazdık hijyen şartları göz önünde bulundurularak askeriyenin neden kısa saçı zorunlu tuttuğu anlaşılıyor.

Uzun Saçın Dezavantajları

Uzun saçlar askeri kural ve disiplin yönergesine uygun değildir,

Uzun saçları bit ve pireler sevdiği için bitlenebilir veya pirelenebilirsiniz,

Uzun saçların hijyeni ve temizliği zordur sürekli bakım ister,

Uzun saçlar çok fazla toz tutar,

Uzun saçlar saç diplerini kapatarak daha fazla terletir,

Uzun saçlar yağlanmaya ve dökülmeye müsaittir,

Uzun saçların dezavantajını kısaca yazdık en önemlisi de birçok askerin aynı koğuşta uyuması gerektiğidir. Saçlar uzun olursa aynı koğuşta yatmak zorunda kaldığınız ortamda havasızlık oluşur ve nefes almanız zorlaştığı için uyku kaliteniz olumsuz etkilenebilir.

Bu içeriğimizde asker tıraşı ile ilgili bilgileri aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.