Askerlik her yönü ile hem güzel hem de zor olan bir meslektir. Her ne kadar “Nasıl olsa yemek veriliyor çay veriliyor o yüzden paraya ihtiyacım olmaz.” Diye düşünseniz de muhakkak paraya ihtiyacınız oluyor. Ve hatta inanın sivil hayattan kimi askerler çok daha fazla harcama yapabiliyorlar. Bu durum kişiden kişiye değişebilse de, sivil hayatın 2 katından fazla harcama yapılabiliyor. Bununla birlikte aylık harcamanız normal durumda 500 TL dolaylarında olabiliyor. İşte bu yüzden, maddi yönden de sizi nelerin beklediğini bilmeniz gerekiyor.

Hal böyle olunca da en çok merak edilen konulardan biri olan askerde para veriliyor mu sorusunu da sormamak elde değil. Peki askerde para veriliyor mu ve veriliyorsa ne kadar veriliyor? İşte yanıtı…

Askerde Para Veriliyor mu?

Askerde maaş aylık olarak veriliyor. Eğer bedelli kapsamında değilseniz her ay bu ödeneği alabiliyorsunuz. Aylık olarak Ziraat Bankası hesabınız varsa, bu hesaba para yatırılmaktadır. Aksi takdirde PTT şubelerinden maaşınızı alabiliyorsunuz. Peki ne kadar alınıyor?

Bknz. ilginizi çekebilir; askerde hangi bankanın kartı geçerlidir

Askerde Ne Kadar Maaş Alınıyor?

Askerde maaş olarak biline asker harçlığı aylık olarak Doğu illerinde 250 TL- 700 TL aralığında iken; batı illerinde ise 125 TL – 350 TL arasındadır. Buna ek olarak 10 başı maaşı ise 30-50 TL daha fazladır. Bu maaşı kimi zaman askerden döndükten sonra toplu olarak PTT’den alabiliyorsunuz. Ancak bunun için 1 ya da 2 ay beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bknz. ilginizi çekebilir; askerde kaç para harcanır?