Askerlik vazifesi 20 yaşına giren her gencin yapması gerektiği zorunlu vatani görevdir. Askere gidecek kişinin sağlık durumunun yerinde olması önemlidir. Herkesin tamamen sağlıklı olması zorunlu tutulmaz ancak askerlik görevine engel olacak bazı kusurlarda askerlikten muaf olma durumları vardır.

Bu içeriğimizde ise görme bozukluğunu ele alarak askerlik göz bozukluğu muafiyet şartlarını detaylı açıklayacağız.

Gözlük Takmak Askerliğe Engel Mi?

Göz bozukluğu 14 dereceyi geçmeyen yükümlüler, gözlük takarak askerlik hizmetine devam edebilir, askerde gözlük takmak kişiye herhangi bir sorun oluşturmaz.

Askerlik Göz Muafiyeti Kısaca

Görme bozukluklarında ilk tedavi gözlük kullanmaktır. Askerlik göz muafiyeti şartları arasında kanuna göre gözde oluşan bozukluğun derecesi önem taşımaktadır. Gözlerde 14 derecenin üstünde bozukluk teşhis edilmesi halinde askerlikten muaf olunmaktadır. Göz bozukluğu dereceniz tam 14 ise askerlikten muaf olamazsınız sadece komandoluktan muaf olursunuz.

Göz Bozukluğu ve Muafiyet Hesaplama

Görme bozukluklarında gözlerde birçok sorun oluşmaktadır 3 adet görme testi yapılarak derece hesaplanır;

1. Miyopluk (100%)
2. Hipermetropluk (100%)
3. Astigmat (%50)

Miyopluk+Hipermetropluk+Astigmat(%50)= Görme Bozukluğu Derecesi

Yukarıda yazılı olan 3 görme evresinde meydana gelen bozuklukların derecesi toplanarak kişinin genel göz bozukluğu derecesi ortaya çıkmaktadır. Göz bozukluğu hesaplanırken miyop ve hipermetrop bozukluklarının tam derecesi alınırken, astigmat görme bozukluğu derecesinin yarısı alınmaktadır.

Örnek Göz Bozukluğu Hesaplama

Sağ gözünüz de 3 derece miyop, sol gözünüz de 7 derece miyop var ve astigmatınız yok ise göz bozukluğu derecesi 3 + 7 + 0/2 = 10 oluyor. Bu sonuçlara göre, askerlikten muaf olmuyorsunuz. Fakat komando da olamıyorsunuz.

Sağ gözünüz 8 derece hipermetrop, sol gözünüz 4 derece hipermetrop ve 6 derece astigmatınız var ise göz bozukluğu derecesi 8 + 4 + 6/2 = 8 + 4 + 3 = 15 oluyor. Göz bozukluğu dereceniz 14 dereceden büyük olduğu için askerlikten muaf oluyorsunuz.

Sağ göz 6 derece miyop ve 6 derece astigmat, sol göz 4 derece miyop ve 6 derece astigmat var ise göz bozukluğunuz 6 + 6/2 + 4 + 6/2 = 6 + 3 + 4 + 3 = 17 oluyor. Bu şartlarda da askerlikten muaf oluyorsunuz.

Göz Muayenesi Nasıl Olunur?

Göz muayenesi yaptıracak kişilerin gözlerine öncelikle 3 farklı sıvı damlatılmaktadır. Bu damlalar göz bebeğinin büyümesini sağlar. Bu damlaların etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için gün boyu göz bebeğin de büyüme devam edebilir. Araç kullanan kişilerin damlanın etkisi geçene kadar araç sürmemesi tavsiye edilir. Muayeneden sonra gözleri açamama, güneş ışığından etkilenme, gözler de kaşınma gibi sorunlar oluşabilir. Damlalar damlatıldıktan sonra bir süre beklemeniz gerekir. 20 – 30 dakika içerisinde de göz bebekleriniz 4 – 5 katı büyür. Göz testinde son teknoloji cihazlarla muayene edilmeye başlarsınız. Damlanın etkisi ve cihazların kullanımıyla beraber gözlerinizdeki bozuklukların derecesi tespit edilmiş olur.

Bknz. Gözlerinizde renk körlüğü var mı merak ediyorsanız ilginizi çekebilir; renk körlüğü testi

Lazer Tedavi Askerliğe Engel Midir?

Göz numaralarında küçültme askere gitmeye engel olmamaktadır. Gözlerinizin sağlıklı bir şekilde görmesi için lazer tedavi olumlu sonuçlar verdiği için askere gitmeye engel değildir. Askere gitmek istemeyen bireylerin askere elverişli değildir raporu alması gereklidir.

Bknz. ilginizi çekebilir; şaşılık askerliğe engel mi?

Bu içeriğimizde görme bozukluklarını ele alarak muafiyet şartları hakkında sizlere bilgilendirme yaptık. Konuyla ilgili sorularınızı yorum alanına mesaj yazarak bize gönderebilirsiniz.