Şaşılık askerliğe engel mi? sorusuna bu yazımızda cevap vermek istiyoruz. Bir göz kusuru olan bu sorun, kimi zaman asker adaylarının askerliklerini yapmalarını engelleyebiliyor veya hiçbir sorun ile karşılaşmalarına neden olmadan gayet normal bir askerlik süreci yaşamalarına neden olabiliyor. Peki sizin durumunuz nedir ve hangi düzeyde bir şaşılık söz konusu? Eğer ciddi düzeyde bir şaşılık söz konusu ise; zaten çürük alarak askerliğinizi iptal edebilirsiniz. Aksi durumda zaten herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır.

Göz Tembelliği Askerliğe Engel mi?

Göz tembelliği olarak bilinen şaşılık, göz kusurları arasında 4. en çok görülen problemlerden biridir. Bu problem genelde kişilerin alışmasından dolayı askerlik gibi görevlerde sorun yaşatmazken; kimi kişilerde ise çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Odaklanmada problem yaşatıyorsa, elbette bu durumda askerlik zaten yaptırılmaz. Bununla birlikte, diğer göz kusurları ile birlikte de düşünüldüğünde ekstra bir puan alabilir ve 14.5 puan göz kusuru ile birlikte yine de askerliğe elverişli değildir raporu alabilirsiniz.

Eğer herhangi bir durumda kaynaklanan bir görme problemi yaşamıyor ve sadece şaşı iseniz; bu durumda çok büyük ihtimalle askerliğe alınmanızın önünde bir engel olmayacaktır. Bu yüzden en net kararı tam teşekküllü bir hastanenin göz polikliniğinden alabilirsiniz. Klinik ve aile hekimliğinden almış olduğunuz bir raporun pek de geçerliliğinin olmayacağını belirtmek isteriz. Bu yüzden böyle bir sıkıntınız varsa, tam teşekküllü bir hastaneye görünmeniz gerekecektir.

Bknz. Gözlerinizde renk körlüğü var mı merak ediyorsanız ilginizi çekebilir; renk körlüğü testi

Bknz. ilginizi çekebilir; askerlik göz bozukluğu muafiyet şartları