Her Türk gencinin askerlik öncesi yaşadığı telaşlardan birisidir askerde zaman nasıl geçer? diye kendilerine dert edinirler. Oysa bunları çok derinlemesine düşünmek insana zarar verir. Sivil hayattan uzaklaşarak askeri disiplin ortamına katılmak ilk başlarda çok sıkıcı gelecektir. İlerleyen zamanlarda ise ortama adapte olduktan sonra zamanın su gibi geçtiğini düşüneceksiniz.

Size askerde zamanın nasıl geçtiğini kısaca şöyle özletmeye çalışayım; her saati dolu dolu yaşayacaksınız, sanki zaman hiç ilerlemiyor gibi ama öyle değil. Zaman sizin için durma noktasına gelebilir ama sivil hayatına devam eden insanlar için su gibi akıp geçiyor siz farkında bile olmadan…

Her saati dolu dolu yaşayacaksınız çünkü; bir an önce askerliği bitirip ailenize kavuşma hasreti içindesiniz, akıllı telefonunuzdan uzak, sivil hayatın vermiş olduğu nimetlerden belki de binlerce kilometre uzaktasınız. Bardağa dolu tarafından bakmak gerekirse siz artık askersiniz, vatanı ve milleti korumak için silah altına alınmış birer kahramansınız. İster aşçı olun, ister temizlikçi ister terzi, fark etmez siz orada görevinizi yaptığınız sürece işleyiş devam edecek bu yıllardır bu şekildedir.

Askerde Zamanın Hızlı Geçmesini Sağlamak

Askerde zamanın hızlı geçmesini sağlamak kişiye bağlıdır. Eğer insanlardan hoşlanmıyorsanız ve kimseyle konuşmuyorsanız kısaca asosyalseniz askerlik sizin için felaket olur. Çünkü askerde devrelerinizle muhabbet etmek ve dostluk dayanışma göstermeniz gerekmektedir. İnsan konuşmadan, muhabbet etmeden nasıl askerliğini bitirmeyi bekleyebilir ki?

Bir diğer konuda arazi olmayı seven ve işten kaçan biriyseniz sizin için zaman çok zor geçecektir her iddiasına varım. Askeriyede temizlik ve mıntıka yapmak kimsenin hoşuna gitmese de zamanın hızlı geçmesini sağlıyor. Komutanlarınız verdiği görevleri yerine getirin, işten kaçmayın askerliğinizi dolu dolu yaşayın. Arazi olmayın dedik ya, eğer baktınız sürekli bu işleri size yaptırıyorlar o zaman arada kaçamak yapmanın kimseye zararı olmaz birazda başkaları yapsın. Askerde sıralı komutanlarınızı ezberlemenizi ve bazı marşları tekrar edip ezber yapmanızı isteyebilirler. Komutanlarınızın ezberlemenizi istediği şeyleri de ezberleyin biraz ufkunuz açılsın.

Zamanı Hızlı Geçirmek İçin Yapılacak Aktiviteler

Eğitimlere katılın; koşma, çökme, sürünme v.b eğer sağlık probleminiz var ise komutanlarınıza muhakkak bildirin,

Mıntıka ve temizliklere katılın,

Devrelerinizle muhabbet edin ve dostluk ve dayanışma içinde olun,

Ezberlemeniz gereken şeyleri ezberleyin,

Yatmadan önce günlük tutun ve kısaca o gün ne yaptığınızı yazın,

Askeriye içerisinde sizin mesleki deneyiminiz gerekiyorsa katılın,

Size verilen görevlerden ve işlerden kaçmayın,

İmkanınız varsa spor hareketleri yapın; mekik, şınav v.b,

Bu içeriğimizde askerde zaman nasıl geçer sizler için cevaplandırdık. Sizler de askere gittiğinizde bu yazmış olduğumuz içeriği aklınıza getirin ve yazmış olduğumuz tavsiyelerden en az 3 tanesini uygulamaya özen gösterin. Göreceksiniz zaman sizin için su gibi geçecek zaten 6 aylık bir askerlik yapacaksınız, dolu dolu yaşayın.