Birçoğunuz askerlikte RDM ve PDRM açılımı nedir?, merak ediyorsunuzdur. Bu içeriğimizde ise merak edilen soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırdık.

Askerlikte acemi birliğine katıldığınız ilk gün kayıt işlemleri yapılıyor. Kayıt işlemleri sırasında iğne vurulma aşamasındayken hekimler tarafından değerlendirilirsiniz. Vücudunuzda hiçbir yara izi veya hasar yoksa normal olduğunuza kanaat getirilir ve diğer taramalara geçilir. Vücudunuzda yara izi veya diğer derece yanıklar varsa sizi RDM askerler listesine kayıt edeceklerdir.

Kısaca askeriyede RDM açılımı; Rehabilitasyon Danışma Merkezi demektir. PDRM ise; Psikolojik Rehabilitasyon Danışma Merkezi anlamına gelir.

RDM asker ise bu listeye kayıt edilen askerlere verilen genelleme addır. Anlam bakımından saçma gözükse de psikolojik sorunları olabilecek erleri, normal erlerden ayırmak için ayrım yapılmaktadır. RDM askerlerin eğitimi normal askerlere göre daha farklı yapılmaktadır.

RDM Askerler Zararlı Mı?

RDM asker grubuna dahil olan herkesin psikolojik sorunu olmayabilir. Vücudunda kalıcı dövme bulunduğu için bu gruba dahil olan birçok kişi vardır. Bazı kişiler ise küçüklükten beridir psikolojik rahatsızlıkları olduğu için farklı davranışlar sergileyebilir kimseyi yargılayamayız. RDM askerler ise genelde zararsızdır çünkü askere gelmeden önce sağlık taramasından geçmişlerdir ancak yine de normal bireylerle arasında herhangi bir sorun oluşmaması adına ayrı gruba tabi tutulmuşlardır.

RDM Askerlerin Genel Özellikleri

Psikolojik rahatsızlığı olabilir,

Vücutlarında kesikler ve jilet izi olabilir,

Vücudunda kalıcı dövmeleri olabilir,

Vücudunda yanık izleri olabilir,

Vücudunda hastalık dışı belli bölgelerde morarma veya kızarma olabilir,

RDM Askerler Neden Ayrı Tutulur?

Bu gruba ait askerler farklı bölüklerde toplanırlar çünkü normal askerler ile herhangi bir problem yaşanmaması ve olay çıkmaması içindir. En önemli nokta ise bu tip askerleri insanlığa kazandırarak farklı eğitimlerin uygulanmasıdır.

Normal asker grubuna göre farkı ise, daha az iş yaparlar ve tolerans gösterilme oranı fazladır. RDM askerler, nöbet tutmaz ve adına silah zimmet edilmez. Psikolojik rahatsızlık yaşayan birey olarak görüldükleri için psikolojilerini zorlayıcı şeylerden uzak tutulurlar. Askeriyede bulunan rehabilitasyon doktorları ise, bu gruptaki askerleri destekleyerek psikolojilerini iyileştirmeye ve varsa problemlerini konuşarak çözmeye çalışırlar. Bazı askerler rehabilitasyon doktorlarından yardım istemeyebilir bu durumda herhangi bir zorlanma yapılmaz ancak psikolojik sorunu olarak askerler rehabilitasyon doktoruyla görüşmek istediğini söylerlerse kolaylıkla destek alabilir.