Eğer bir çocuk bekliyor ve tam olarak sizin askerlik süresine denk geliyorsa, endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu durum için yasal olarak hakkınız vardır ve çocuğunuz dünyaya gelir gelmez 1 haftalık bir ev izni yani babalık izni sizi bekliyor olacaktır. Peki bunun için ne yapmanız gerekiyor? Babalık izni ne zaman başlıyor ve toplamda kaç gündür? İşte tüm yönleri ile askerde babalık izni…

Babalık İzni Nedir?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kararınca, bebek sahibi olmaya aday kişilerin yasal olarak hak ettiği izinlere babalık izni denir. Babalık izni normal olarak 7 gündür ancak, bununla birlikte yol izni de eklendiğinde toplamda 10 günlük bir izin ortaya çıkıyor.

Hangi İşlemleri Takip Etmeli?

Aslında bunun askerlik yapılan tugay veya alayınızdaki komutana sözlü olarak belirtmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra size verilecek belgeye imzanızı atarak babalık iznine ayrılabilirsiniz. Bu sürecin bitiminden sonra birliğinize teslim olabilir ve komutanınıza durumunuzu belirtebilirsiniz.

Askerde babalık izni kaç gün?

10 gündür.

Askerde Babalık İznini Kimler Kullanabilir?

Kısa dönem askerlik yapanlar babalık izni kullanamazlar. Babalık izni kullanmaya hakkı olan askeri personeller;

– Uzman Onbaşı ve Çavuşlar
– Subay ve Astsubay,
– Sözleşmeli Erler,

Bedelli Askerlikte Babalık İzni

Bedelli askerlik olarak biline 3-4 haftalık süreçte de babalık iznini kullanabilirsiniz. Hatta son dönemlerinde iseniz; 10 günden fazla alabilirsiniz. Bunun için size özel bir yemin yaptırılır ve yemininizin ardından eşyalarınızı toplayarak askerliği tamamen bitirebilirsiniz. Yani diyelim ki henüz 15 gününüz kalmışsa, bu durumda tekrar gelip devam etmeniz beklenmez. Aynı şekilde eğer askere gelmenize birkaç gün var ve ilk 10 gün içerisinde doğum kesinleşmişse de; bu durumda önden sürenizi kullanır daha sonra kalan süre için askerliğe gelirsiniz.