7179 Sayılı Askerlik Kanununun 20. Maddesi kapsamında siz de askerliğinizi tecil etme başvurusu yapabilirsiniz. Yeni tip askerlik sistemi ile beraber askerliğinizi tecil ettirme işlemleri artık E- devlet veya Askerlik Şubelerinden yapılabiliyor.

Askerlik vazifesi 21 yaşına gelen her erkeğin zorunlu olarak yapması gereken vatani bir görevdir. Günümüzde yüksek öğrenimini tamamlamış olanlar ve yükseköğrenim görmemiş kişiler için askerlik süresi 6 aydır. Her Türk genci askerlik görevini yapmayı canı gönülden arzu etmektedir. Ancak özel bir sebebi yoksa celbi geldiği vakit, askerlik şubesine giderek işlemlerini hallederek zamanı geldiğinde askerlik hizmetini tamamlar.

Eğer sizlerde herhangi bir sebepten dolayı askerlik yapamama durumunuz söz konusu ise, askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Tecil etmek için gerekli şartları ise aşağıda inceleyebilirsiniz.

Askerliği Tecil Ettirmek İçin Gereken Şartlar

Lise mezunu olup 20 yaşına giren bireyler Üniversite sınavına hazırlanmak istediğini belirtip askerliğini tecil edebilirler.

Üniversite okuyan bireyler 29 yaşına kadar askerliğini tecil edebilirler.

Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

Fazla kilolu kişiler bir sonraki yıla kadar askerliğini tecil ettirebilirler. (1 sene sonra tekrar muayene olmaları gerekir)

Lisanslı Milli sporcular ise 33 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler.

Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler hizmet süresi boyunca kardeşinin askerliği bitene kadar askerliğini tecil etme hakkına sahiptirler.

Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında Dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Yurtdışında çalışma ve oturma iznine sahip olan askerlik yükümlüleri ise belgeler ile bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvurularını yaparak 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Geçici süreyle görme, işitme ve kol bacaklarda meydana gelen sakatlıklarda heyet raporu ile askerlik tecil ettirilebilir, eğer tedavi yanıt vermezse tecil süreci daha da uzayabilmektedir.

E-devletten Askerlik Nasıl Tecil Edilir?

Sizler de askerliğinizi özel nedenlerden dolayı ertelemek istiyorsanız Türkiye’nin resmi internet sitesi E-devlet üzerinden tecil başvurusu yapabilirsiniz.

E- devlete girin https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapınız.

Arama kutucuğuna “Askerlik Erteleme Başvurusu” yazarak ilk çıkan sonuca tıklayın.

Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak eğer tecil etme şartlarına uygunsanız askerliğinizi online olarak tecil ettirebilirsiniz.

Askerlik Şubesinden Askerlik Nasıl Tecil Edilir?

Askerliğinizi şubeye giderek tecil ettirmek isteyen erbaşlar, bulundukları ilçede en yakın Askerlik Şubesine giderek tecil ettirilir.

Askerlik şubesine tecil ettirmek amacıyla gidiyorsanız yanınızda Lise diplomanızı götürmenizde fayda var. Eğer Üniversite sınavına hazırlanmak için tecil ettirmek istediğinizi söylerseniz, 3 yıla kadar tecil etme hakkınız bulunuyor. Diplomanızla beraber içeri girerken yanınızda mutlaka T.C Kimlik de bulunmalıdır. Askerlik Şubesine giriş yaparken güvenlikten geçerken üzeriniz aranır ve x-raydan geçersiniz. Telefon ve kamera gibi kayıt cihazlarını içeri sokmanız yasaktır. Çıkış yaparken teslim ettiğiniz eşyaları geri alabilirsiniz.

Askerliği Tecil Ettirmek İçin Gerekenler

Mezuniyet diploması ve fotokopisi

T.C kimlik kartınız ve 4 fotokopisi

6 adet biometrik fotoğraf

Eğer varsa ehliyet ve fotokopisi

Açık Öğretim Okuyanlar İçin Tecil

Açık öğretim okuyorsanız askerlik tecil ettirmek için bazı şartlar vardır. En yakın Askerlik şubesine giderek 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Formları size şubede bulunan askeri görevliler verecektir. Bu formları doldurduktan sonra numara alarak sıraya girin ve askeri personele teslim edin. Formları teslim ettikten sonra şubedeki görevli size aile hekiminize gidip muayene olmanız gerektiği ve “askerliğe elverişlidir” kağıdı almanız gerektiğini söyleyecektir. Aile hekiminden belgeyi aldığınız zaman askerlik şubesine tekrar gidin ve tecil hakkınız boyunca askerliğiniz tecil edilecektir.

Fazla Kilosu Olan Bireyler Hakkında

Aşırı kilosu olan kişiler de sağlık açısından askerliğe Elverişli değildir. Askerlik kilo muafiyet şartları arasında 7179 Sayılı askere alma kanununda 20. Maddesinde açıkça, Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Buna göre, “Askere sevk sırasında geçirdiği rahatsızlık sebebiyle askerlik görevi yapamayacaklar, tutuklu ve hükümlü olanların askerliği ertelenir.” Fazla kilolu olan kişiler tedavi altına alınarak kilolarının düşürülmesi için çalışma yürütülür. Eğer 3 yıl süreyle erteleme işlemi sonrasında rahatsızlık devam ediliyorsa bu durumda askerliğe elverişli olup olmadığı raporu verilmektedir. Boy ve kilo muayenesi aile hekiminde yapılır ve rapor doğrultusunda hareket edilmektedir.

Yoklama Kaçakları Askerliğini Tecil Edebilirmi?

Yoklama kaçağı, askerlik zamanı gelmesine rağmen (20 yaş) tecil veya muayene işlemlerini yerine getirmeyen bireylere verilen addır. Yoklama kaçağı olarak ifade edilen bireyler mazeretini bildirmeden kaçak olarak sayıldığı ilk günden yakalandığı güne kadar hesaplanarak idari para cezası uygulanır. Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı kişiler şubeye giderse veya yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası ödemek zorundadır.

Bu içeriğimizde sizlere askerliği tecil etmek için gerekli şartlar ve bilgileri aktardık, aklınıza takılan sorular varsa yorumlarınızı cevaplamak için bekliyoruz.