20 yaşına giren tüm erkek bireyler askeri görevlerini yapmak zorundadır. Farklı nedenlerden dolayı askerliğini ertelemiş bireyler, vatani görevini yapmak için tecil süresinin bitmesini beklemek zorunda değildir. Askere gitmek için tecilinizi bozmak istiyorsanız e-devlet üzerinden bu işlemleri yapmanız mümkündür. Gelin size tecil bozma ve e-yoklama başvurusu nasıl yapılır detaylıca anlatalım.

E-devlet üzerinden T.C kimlik ve şifrenizi yazarak giriş yapın.

Eğer E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine T.C kimliğinizi yanınızda götürerek PTT’de bulunan görevliye E-devlete giriş için şifre almak istediğinizi söyleyin. Size zarf verecektir içerisinde E-devlet şifreniz bulunuyor. Şayet şifreniz yoksa yoklama ve tecil bozma işlemini yapamazsınız.

E-devlete şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “ASAL Yoklama Başvurusu” yazın ve ilk çıkan sonuca tıklayın.

Açılan ekranda bazı bilgiler girmeniz gerekecek, bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.

Bilgileri doldurduktan sonra sizden resim isteyecektir, resim çekilirken tamamen düz bir şekilde karşıya bakmalısınız. Çekmiş olduğunuz resim .JPG veya .JPEG formatında olması gerekir. Çekilen resim boyutu çok büyük olmamalı, eğer yüksek çözünürlük ve kalitede resim yüklüyorsanız sistem kabul etmeyecektir. Ayrıca resim çekilirken gülmemeye veya gözünüzü kapatmamaya dikkat edin.

Resminizi yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu doldurmanız gerekiyor.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra T.C kimliğinizi alarak Aile Hekiminizin yanına gidip gerekli muayeneleri olduktan sonra size “Askerliğe Elverişlidir” yazılı kağıt teslim etmesi gerekmektedir.

Askerliğe elverişli onayını aldıktan sonra sistem otomatik olarak sizi yoklamaya dahil edecek ve askere gitmek için ilk adımı atmış olacaksınız.

Askere gidilecek celp tarihiniz belli olduktan sonra covid-19 testi yaptırmak zorundasınız,

Covid-19 testi için e-devlet üzerinden giriş yaparak en yakın sağlık kuruluşunu seçin,

Covid-19 test sonucunuz negatif çıktığı taktirde sülüs kağıdını çıkartabilirsiniz,

Covid-19 sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanlar, testin yapıldığı tarihi takip eden 5 günlük süre içerisinde evrakını almayan, test sonucu (negatif olsa bile) çıkmayan yükümlüler bir sonraki celp ve sevk dönemine tabi tutulacaktır.

Test sonucu pozitif çikanlarin veya temasli listesinde yer alanlar, testin yapildigi tarihi takip eden 5 günlük süre içerisinde sevk evrakini almayan, test sonucu (negatif olsa dahi) çikmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaktir,

E-devlet Yüklediğim Fotoğrafı Kabul Etmiyor

Kendi öz çekiminizi yükleyebilmeniz için 0.85 MB (megabyte) boyutunda olması gerekmektedir. Yeni nesil akıllı cihazlar ile çekilen resimler ortalama 3-4 MB olduğu için resim boyutunu düşürmeniz gerekir. Çekmiş olduğunuz fotoğrafın uzantısı JPG – JPEG formatında olmalıdır.

Şubeye Gitmeme Gerek Var Mı?

Şubeye gitmenize gerek yok, bunlar eskide kaldı artık yeni tip askerlik sistemi sayesinde Askerlik tecil bozdurma işlemi internet üzerinden yapılmaktadır.

E-devlet Üzerinden Başvuru Yaptım Şubeye Gitmemiz Gerekiyor Mu?

Yapılması gereken en doğru şeyi zaten yaptınız, eğer yoklama kaçağı değilseniz veya bakaya kalmadıysanız şubeye gitmenize gerek yoktur.

E-devlet Üzerinden Yoklama Yapanlar Aile Hekimine Ne Zaman Gidebilir?

E-devlet sitesi üzerinden yoklamanızı yaptırıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra Aile hekiminize ertesi gün gidip muayene yaptırabilirsiniz.

Eğer Aile Hekimine Uzaktaysanız Yapmanız Gerekenler

Yeni taşındıysanız ve aile hekiminiz farklı il veya ilçede ise bu durumda taşındığınız yere yakın yeni bir aile hekimi seçmeniz gerekir. Aile hekimini seçmek için E-nabız üzerinden giriş yaparak bulunduğunuz yere yakın aile hekimini seçerek orada muayene işleminizi yaptırabilirsiniz.

Aile Hekiminin Verdiği Kağıdı Kaybedersem Sıkıntı Olur Mu?

Aile hekiminiz size “Askerliğe Elverişlidir” kağıdı vermiştir bunu saklamanıza gerek yoktur zaten online olarak sisteme işlenmiş olacaktır, kağıdı kaybetseniz de sıkıntı olmaz.

Askere İstediğim Celp Gitmem Mümkün Mü?

Yeni tip askerlik sisteminde asker alım işlemleri her ay yapılmaktadır. Keyfinize göre istediğiniz tarihte askere gitmek pek mümkün değil. Başvuru yaptığınızda sistematik olarak başvuru tarihine göre sizi ilk gidecek celp olarak kayıt ederler. Eğer yoklama için son başvuru tarihini kaçırdıysanız bir sonraki celp ile askere gidersiniz. Tecilinizi bozarken son başvuru tarihlerini dikkatli bir şekilde takip edin. Eğer yanlış zamanda askere gitmek istemiyorsanız tecilinizi bozarken tekrar düşünün ve son başvuru tarihlerini araştırın.

Not: Eğer daha önce yoklama ve muayene yaptırdıysanız ancak askere gitmediyseniz bu durumda 2. kez e- devlet üzerinden işlem yapmanız mümkün değildir. Askerlik şubesine giderek tekrar başvuru yapmanız gerekir. Bu anlatmış olduğumuz başvuru ilk kez tecilini bozmak için işlem yapmak isteyen erbaşlar için geçerlidir.