Askerlik her Türk gencinin belli bir yaşa geldiği zaman yapması gereken vatandaşlık sorumluluğudur. Sivil hayattan uzaklaşarak vatani görevi yapmak amacıyla askere gidildiğinde şüphesiz herkes ilk gün çok fazla zorlanır. Bunun sebebi birey sivil hayatın dışına çıkarak birçok kural ve kısıtlama olması nedeniyle hayatında birçok şeyin değiştiğini anlar ve yeni bir dönüm noktası başlar. Sivil hayatın vermiş olduğu rahatlık ve sorumsuzluk artık geride kaldı. Karşılarında emirlerine itaat edilmesi gereken komutanları var.

Askere ilk gittiğiniz gün mantığınızı nizamiye yani giriş kapısına bırakın. İlk günden çok fazla heyecanlanmayın ve her şeyi sorgulamayın yoksa zaman sizin için çok zor geçer. Abartma yahu! dediğinizi duyar gibiyim, her neyse konuyu fazla uzatmadan ilk gün neler yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Bu arada “emir, demiri keser” lafını da unutmadan söyleyelim.

Adım Adım Askerde İlk Gün Neler Yapılır Anlatıyorum

Yıllarca sürecek dostluklar ve nesilden nesle anlatacağınız hikaye şuanda başlıyor.

İlk etapta askere giderken götürülmesi gerekenler listesini kontrol et ve bütün ihtiyacının sivil çantada bulunduğuna emin ol.

T.C. Kimlik Kartı, varsa Ehliyet, ve Sülüs Kağıdı çıktısı E-devlet üzerinden almayı sakın unutma!

Vatani görev aşkıyla tutuşan gençlerimiz memlekette otobüse veya uçağa binerek sabah erken vakitlerde katılacağı acemi birliğinin bulunduğu şehre ayak basar.

Birliğe katılmadan önce muhakkak dışarda karnınızı doyurun, eğer hiç bir şey yemezseniz aç kalırsınız. (evet yanlış duymadın ilk gün aç kalırsın, inanmıyorsan büyüklerine sor)

Acemi birliğine doğru gitmeye başlayın nizamiye kapısına yaklaştığınızda eğer pandemi döneminde askerliğe gidiyorsanız ilk girişte pandemi ile alakalı kağıtlar imzalatılacak ve dezenfektan verilecektir.

İlk gün bol bol yazı yazacaksınız, ad soyad v.s memleketiniz diye doldurmak üzere 40-50 sayfa abartısız vardır. Yanınıza da mutlaka tükenmez kalem bulundurun, lazım olmaz demeyin, olacak.

Birçok kağıdı doldurduktan sonra artık boynuna askeri bavulu geçirme zamanı, size ihtiyacınız olan bot, kamuflaj, don, spor ayakkabı gibi malzemelerinizi verecekler.

Evrak işlerin bittikten sadece üstünüzü soyunacaksınız hekimler sizi kontrol edecek ardından size 2 adet iğne vuracaklar sağ ve sol kolunuza maksimum 3 saniye sürüyor pek de acımıyor, sakın iğneden kaçmayın askerliğiniz başlamadan bitiverir.

İğne vurulduktan sonra aynı binada bölüğünüz ve takımınız belli olacak tekrar kayıt işlemi yapılacak sıraya gireceksiniz.

Bölüm ve takım numaranız belli olduktan sonra kolunuza bölük, takım ve manga numaranızı yazacaklar sizi gitmeniz gereken yere yönlendirecekler.

İlk günden iştimaya katılırsınız, sayım yapılır ardından koğuş ve yatak numaranız belli olur.

Sivil çantanızı sivil eşya deposuna koyacakları için askeriyenin vermiş olduğu filelere şu malzemelerinizi koyun iç çamaşırları, çorap, şampuan ve gerekli malzemeleri dolaba koyacaksınız. İlk gün sivil çantanız teslim edilecek ve acemi birliğinden ayrılana kadar vermeyeceklerdir.

Not: Acemi birlikleri kalabalık olduğu için çantalarınızı ve dolaplarınızı hırsızlık olaylarına karşı korumak için kilit götürün.

İlk gün askerlik herkes için çok zor geçer. Tanımadığınız insanlarla aynı koğuşta uyumak zor olsa da 1 hafta içerisinde kesin alışırsınız. Birçok kültürü bir arada yaşatan askerlik, emin olun sizlere çok şey katacaktır. Unutulmayacak anılar ve sağlam dostluklar kurabileceğiniz yer olsa da, anlaşamayacağınız insanlar da olacaktır. Herkese karşı çok fazla samimi olmamaya dikkat edin. Sonuçta acemi birliği kısa süreli ortalama 21-30 gün arasında süre zarfı değişebilir. Askere giden her birey disiplin kurallarına uymalı ve kavgaya sebebiyet verecek davranış ve sözlerden uzak durmalıdır.

Sizler de askere gitmeden önce bu yazıyı okuduysanız, gitmeseniz de gitmiş kadar oldunuz. Büyüklerinizin tavsiyelerini de dinleyerek ilk gün aslında çok fazla heyecan yapılmaması gerektiğini anlamış olacaksınız.