Askere giden herkesin 6 aylık hizmet süresini tamamladıktan sonra askerliğini uzatma şansı vardır. Askerliği uzatmak ikinci 6 ayın avantajları en çok merak edilen konular arasındadır.

Askerlikte 2. 6 Ayın Avantajları

TOKİ’de öncelik hakkı tanımlanacak,

Deniz ve şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz istifade hakkı,

Sözleşmeli er, uzman erbaş, astsubay ve subaylığa geçişte avantajı olur,

Hizmet borçlanmaları devlet tarafından ödenerek, sigortalı statüsünde çalışmış olacaklar,

Muhtaç asker ailelerine yardım hakkından yararlanacak,

2. 6 Ay Maaşı Ne Kadar?

2. ayını uzatan askerler asgari ücretten az olmamak şartıyla maaş alacaklardır.

Batı’da hizmet yapanlar ortalama 3000 TL – 3800 TL arasında, Doğu’da hizmet yapanlar ortalama 4000 TL – 5000 TL arasında maaş alacaklardır.

2. Ay Başvurusu Nasıl Yapılır?

2. 6 ay başvurusunda birçok kişinin e-devlet üzerinde çıkan formda askerlik sürenizi uzatmak istiyor musunuz? kutucuğunu işaretlemesi halinde 2. 6 ay başvurusu yaptığını zannetmektedir. Halbuki e-devlet üzerinden yapılan işlem sadece soru niteliğinde anket olarak MSB tarafından değerlendirilmektedir 2. 6 aya onay verme gibi bir durum yoktur e-devlet üzerinden 2. 6 ayı uzatamazsınız.

2. 6 ayınızı yapmak için askerliğinizin bitmesine yakın süre içerisinde komutanlarınız size askerliğini uzatmak isteyen var mı? diye soracaktır. Eğer bulunduğunuz yer rahatsa ve ortama alıştıysanız komutanınıza durumu bildirerek 2. 6 ay için başvuru yapabilirsiniz. Komutanınız size bazı evraklar verecektir bunları doldurup imzalamanızı isteyecektir belki ailenizin imzası ve onayı da gerekebilir komutanınıza bütün gereken işlemleri sorarsanız size yardımcı olacaktır.

Askerliğimi Uzatmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı size bağlıdır ancak kolay karar verebilmenizi sağlamak amacıyla biz de size bazı sorular sormak istiyoruz, bu soruları cevaplandırarak aradığınız cevabı bulacağınıza eminiz.

Sivil hayatınızda sizi bekleyen garanti işiniz var mı? Evet / Hayır

Ailenize gerekenden fazla düşkün müsünüz ve onlar sizi özlüyor mu? Evet / Hayır

Askerlik yaptığınız yerde mutlu musunuz? Evet / Hayır

Sivil hayatınızda sizi bekleyen sevdiğiniz var mı? Evet / Hayır

Kural ve disiplin ortamında kendinizi iyi hissediyor musunuz? Evet / Hayır

Maddi sıkıntı ve borcun var mı? Evet / Hayır

Yukarıdaki soruları cevaplandırarak kendi kararınızı belirlemiş olacaksınız. Sitemiz hiçbir şekilde size vereceğiniz kararlar konusunda baskıcı değildir. Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve konu olarak ele alınan askerliğimi uzatmalı mıyım? sorusu kişilerin hür seçim iradesine bağlıdır.