İstirahat sözcüğünün kelime anlamı genel olarak hastalık zamanında dinlenerek gücünü geri kazanmak ve iyileşmek anlamına gelir. Askere gittiğimiz zaman bazen çeşitli nedenlerde dolayı hasta olabiliriz. Bu sebepten dolayı dinlenip vücudun iyileşmesi için zamana ihtiyaç duyarız. Bu durumda askerde bulunan sağlık revirlerden ve askeri hastanelerden istirahat izni almamız gerekir.

Askerde İstirahat Süresi Şafaktan Düşer Mi?

Er ve erbaşlara verilmiş olan istirahat izni elbette askerlikten sayılır. İstirahat izni verilen askerlerin şafak sayısı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşip kaybetmiş olduğu gücü toplaması için verilen bir zamandır. Yükümlüler istirahat süresi içerisinde askerlik hizmet süresini tamamlamış olarak kabul edilirler. 22 Şubat 2014 tarihin de başlayan bu süreç er ve erbaşlara verilen istirahat izni askerlerin hava değişimi izin süresinden düşmektedir. Uzun dönem askerlik yapanların 30, kısa dönem askerlik yapanların ise 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanunlarda belirtilen karara göre askerin istirahat izni bu sürelerden düşmektedir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve Erbaş olanlara bazı zamanlarda spor istirahat izni de verilir. Spor istirahati alan yükümlüler bu süre zarfında sadece spor ve eğitim yapmaktan muaf olmaktadır. Spor istirahat izni verilmiş kişiler spor haricindeki tüm faaliyetlere katılmak zorundadır. Spor istirahati almış bir kişi koğuşta gün boyunca yatamaz. Sadece spor ve eğitim zamanlarında spor ve eğitime katılmaz ama onun haricindeki yapılması gereken tüm işleri yapmaktadır. Spor istirahati izni hava değişiminden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder Mi?

Askerdeki izinler için acemi usta ayrımı yapılmaz. İzin almış kişilerin izinleri kişisel dosyalarına kaydedilir ve acemilikte alınmış izinler usta birliğinde de geçerlidir. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve acemilikte 10 gün istirahat izni aldınız. Bu demek oluyor ki sizin toplam 20 gün hava değişimi izniniz kaldı. İlerleyen zamanlarda daha fazla hava değişimi izni hakkı kullanırsanız, askerlik süreniz uzayacaktır.

Askerde Terlik İstirahati Nedir?

Askerde giydiğimiz botlar genelde ayaklarda yara ve şişlik yapar. Bu durumu yaşayan kişilere terlik istirahati izni veriliyor. Terlik istirahati boyunca kişiler bot giymiyor adından da anlaşıldığı gibi terlik istirahati alınan gün sadece terlik giyerler. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip gün boyu yatamazsınız. Terlik istirahati hava değişimi süresinden düşmez ve askerliğinizi uzatmaz şafağınız kaldığı yerden düşmeye devam eder.