Asker adaylarının merak ettiği sorunlardan birisi de kunduracı göğsü askerliğe engel mi? konusudur. 20 yaşına giren her Türk erkeği askerlik görevini yerine getirmelidir.

Askerlikten muaf olmak için gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Askerden muaf olabilmek asker adaylarının tam teşekkülü hastanelerde muayene olup heyete durumu açıklayarak askerlikten muaf olabilir. Raporda engel derecesinin % ( yüzde) oranı önemli değildir. Heyet incelemeyi yaptığında asker adayının askerlik süreci boyunca sorun yaşayacağını ön görürse çürük raporu yazabilir.

Kunduracı Göğsü Nedir?

Kunduracı göğsü doğuştan meydana gelen bir fiziksel rahatsızlık türüdür.

Halk arasında kunduracı göğsü olarak bilinen fiziksel rahatsızlık aslında pektus ekskavatum (PE) bilimsek şekilde belirtilmektedir. Göğüs duvarı yapısal bozukluklarının en sık görülen durumudur. Toplumda aynı zamanda iman tahtası olarak bilinen göğüsün ön duvarında yer alan sternum kemiğinin içe doğru çökmesinden dolayı oluşmaktadır.

Kunduracı Göğsü Belirtileri

Kunduracı göğsü ufak yaşlarda belirti vermese de, birey gelişim çağı yani ergenlik zamanına ulaştığında kunduracı göğsü belirti verebilir. Göğüs ortasında boşluk oluşturmakla beraber bazı bireylere rahatsızlık verebilir. Eğer çok az bir çökme varsa genelde sorun oluşturmaz ancak çökme ileri derecede ise mutlaka doktora görünmelisiniz.

İleri derece pektus ekskavatum durumlarında görülebilecek belirtiler;

– Koştuktan sonra göğüste nefes almada zorlanma,
– Kalpte sık sık çarpıntı meydana gelmesi,
– Kalp ritminde bozulma,

Kunduracı Göğsünün Dezavantajları

– Vücut tipinde görsel bozukluk meydana getirmesi,
– Göğüs ortasındaki çökme ileri derecede ise; akciğer ve kalp üzerine baskı yapabilir,
– Solunum yollarında ve nefes alıp vermede zorluk yaşatabilir,
– Göğüs ağrısı ve nefes zorluğu yaşatabilir,

Kunduracı Göğsü Askerliğe Engel Mi?

Askerlikten muaf olabilmeniz için ileri derecede fiziksel veya zihinsel rahatsızlığınız olması gerekmektedir. Genelde kunduracı göğsü askerliğe engel değildir.

Rahatsızlığınızın ileri derece de olduğunu düşünüyorsanız yapılan muayenelerde heyet karşısına çıkarak yaşadığınız sorunu ayrıntılı belirtmelisiniz. İleri derece kunduracı göğsüne sahip bireyler yapılan heyet incelemesi sonucunda askerlikten muaf olabilirler ancak bu ihtimal çok azdır.

Kunduracı göğsü genelde ileri derecede zorluklar yaşatmadığı için askerden muaf olmanız pek mümkün değildir.

Bknz. Askerden çürük raporu alma şartları ilginizi çekebilir.