Sefer görevi emri, ülkede olası karışıklık ve savaş durumu halinde bütün askeri gücü bir araya toplamak maksadıyla eli silah tutan ve yaşı geçmemiş bireylerin seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini ve hangi birliğe katılacağı belirtilen yazılı belgedir.

Sefer Görev Emri Kimlere Çıkar?

Askerliğini yapan kişiler 41 yaşını geçmemek şartıyla sefer görev emrine tabidir. 41 yaşı geçen kişiler ise sefer görev emri olmasına rağmen muaf olurlar.

Sefer Görevi Emri Sorgulama

Askerliğinizi yaptıktan sonra sefer görev emriniz var mı merak etmişsinizdir. E-devlet üzerinden sorgulama yaparak sefer görev emri sorgulamak çok kolaydır. Sefer görev emri sorgulamak için buraya tıklayın

Aynı Aileden İki Erkek Kardeşe Sefer Görev Emri Verilir Mi?

Sefer görev emri normal şartlarda aileden sadece 1 kardeşe verilmektedir ancak seferberlik vaktinde asker ihtiyacının yetersiz olması gibi durumlarda ailede birden fazla kişiye sefer görev emri çıkabilmektedir.

Hastayım ve Sefer Görev Emrim Var Ne Yapmam Gerekir?

En yakın askerlik şubesine başvurarak hastalığınızı belirtmeniz halinde Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına sevkiniz yapılır. Sağlık kurullarınca yapılan muayenede TSK’da görev yapamaz ve “Askerliğe elverişli değildir”, “Barışta ve savaşta sürekli olarak askerliğe elverişli değildir”, “Hazarda ve seferde görev yapamaz” raporu alırsanız seferberlik göreviniz iptal edilir.

Ölenler,
Ertelenenler,

Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarından (yedek subay/astsubaylarda Sağlık Kurullarından “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhî kurul raporu alanlar.
Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,
Seferberlik ve savaş hâllerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.

Yurtdışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.

Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri (SGE) verilebilir.

Kaynak: https://oidb.net/node/878