Askere gitmek için sayılı günleri bekleyen ve sol elini aktif bir şekilde kullanan bireylerin kafasına takmış olduğu problem; askerde solak olmak sorun olur mu? sorusudur.

Günümüzde yeni tip askerlik sistemi sayesinde profesyonel askerlik sistemine geçiş yapıldığı için eskisi kadar ağır eğitimler verilmemektedir. Dünyada sağ elini kullanan birçok insan vardır. Aynı zamanda sol elini aktif bir şekilde kullanan bireyler de bulunmaktadır ancak bu oran sağ elini kullanan kişilere göre çok azdır.

Solakların Özellikleri

Solakların akıllı oldukları söylenir,

Kalemle hızlı ve güzel yazı yazarlar,

Spor dallarında başarılıdırlar,

Hafızaları kuvvetlidir,

Çok yönlü düşünme kabiliyetine sahiptirler,

Anlama ve bilgiyi işleme kabiliyetleri yüksektir,

Hastalıklara karşı daha hızlı iyileşme gösterirler,

Sanatsal ve görsel kabiliyetleri yüksektir,

Araba sürme kabiliyetleri iyidir,

Hızlı düşünürler çabuk karar verirler,

Askerde Solak Olmanın Dezavantajları

Askerde solak olmanın çok fazla dezavantajı yoktur. Sadece G3-Piyade tüfeği ile atış yaparken boş mermi kovanının yüzünüze gelme ihtimali çok az bir olasılık da olsa vardır. Silahı sol elde tutarak nişan almak için size özel eğitim verilir. Bazı eğitimlerde zorlanabilirsiniz örneğin; tüfek omuza diye komut verildiğinde silahı sağ elinizle tutup sol elinize koymalısınız. Yani askere giderken sağ elinizi biraz daha kullanmaya gayret gösterin, çok fazla değil. Birde devreleriniz siz yazı yazarken sol elinle mi yazıyorsun ya? diye soru sormaları dışında başka sorun yaşayacağınız durumlar yoktur.

Solak Olmak Rütbeli Personel Olmaya Engel Mi?

Hayır, solak olmak rütbeli personel olmanıza engel değildir. Subay, Astsubay, Jandarma Astsubay, JSGA, Uzman Çavuş gibi olmak istediğiniz hizmet alanına veya rütbeye göre başvuru yapabilirsiniz. Hatta Sözleşmeli Er olarak hizmet sağlamak için de başvuru yapabilirsiniz. Solak olmanın MSB personeli olmasını etkileyecek herhangi bir durum yoktur.

Bu içeriğimizde askerde solak olmanın pek de sorun olmayacağını sizler için tekrar hatırlatmak isteriz. Solak olmanızı çok fazla dert etmeyin, askere gidin ve atmosferi yaşayın. Göreceksiniz ki solak olmanızın size kaybettirdiği hiçbir şey olmadığını anlayacaksınız.