Bu içeriğimizde sizlere Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) nedir detaylı açıklayacağız. Öncelikle JSGA’nın açılımı: Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi‘dir.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın eğitim kaynağı olan Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi, Ankara’da bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda subay yetiştiren, İçişlerine bağlı yükseköğretim kurumudur. JSGA katılıp subay diploması alan personeller, Güvenlik yönetimi Lisans Programında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan lisans diploması da alabilmektedir.

JSGA Fakültesi öğrencileri, lisans programı öncesi kapsamlı İngilizce hazırlık eğitimini almakta, başarı olan öğrencilere ise yurt dışında dil eğitimi de verilmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi’nden mezun olan subaylar, ülkenin emniyet ve asayişin sağlanmasında temel rolü oynayan Jandarma Genel Komutanlığı’nın yönetim kademelerinde görev alma şansları vardır. Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim vb. giderleri) devlet tarafından bizzat karşılanır.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Başvuru yapmak için bekar olmalısınız, ve çocuğunuz olmamalı,

21 yaşından büyük olmamak,

Adli sicil kaydının temiz vukuatsız olması,

Başvuru zamanında Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) [Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT)] katılarak ve belirlenen taban puanını veya daha üzerinde not almış olmak, şehit ve gazi eş ve çocukları için belirlenmiş taban puanın en az % 80’ini almış olmak,

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi’ne alım yapılacağı vakit şehit ve gazi eş ve çocukları için belli bir kontenjan ayrılır. Genel sıralama içinde başarılı olan adaylar bu kontenjanın dışında değerlendirmeye alınacaklardır.

Silah kullanmaya, taşımaya ve silahlı görev yapmaya karşı engeli bulunmamak,

JSGA belirlediği sağlık şartlarına uymak,

Madde bağımlısı olmamak (alkol,uyuşturucu veya uyarıcı maddeler),

Herhangi bir cemaat veya örgüte katılmamak,

Sahil Güvenlik Akademisi Başvurusu Ne Zaman? Nereden Yapılır?

JSGA Fakültesi adayları ön başvurularını www.jandarma.gov.tr adresinden almaktadır. Alımlar Haziran-Temmuz ayları arasında YKS sınav sonuçları açıklanmadan önce başlayacaktır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) JSGA Fakültesine yerleştirme yapılmayacaktır. Jandarma Genel Komutanlığı kendi seçme sınavlarını (boy-kilo endeksi, sözlü mülakat ve spor) YKS sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapmaktadır.

JSGA katılmak isteyen adaylar Jandarma Genel Komutanlığı kendi seçme sınavından ve YKS sınavından almış oldukları puanlamaya göre sıralamaları yapılacaktır. Sınav sonuçları https://www.jandarma.gov.tr ve https://www.jsga.edu.tr adreslerinden adaylara duyurulacaktır.

JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığına Adres Tarifi

Ulus (Dışkapı-ANKARA): Bu bölgeden, Ulus-İncek hattında çalışan minibüsler ile gelinebilir. Minibüslerin ilk kalkış durağı Bentderesi dolmuş duraklarıdır. Minibüsler; buradan hareketle Dışkapı, Etlik Kavşağı, İskitler, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önü, AŞTİ, Konya Yolu, Or-An Kavşağı, İncek Bulvarı güzergâhını takip ederek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı önünden geçmektedir.

Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmeleri (AŞTİ): İl dışından sınavlara katılmak üzere Ankara’ya gelen adaylar AŞTİ’de indikten sonra, Konya Yolu üzerindeki minibüs duraklarından geçen Ulus-İncek hattında çalışan minibüsler ile gelebilir. Minibüsler buradan hareketle, Konya Yolu üzerinden, Or-An Kavşağı, Şehit Savcı Mehmet Selim KİRAZ Bulvarı güzergâhını takip ederek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı yerleşkesi önünden geçmektedir.

Kızılay (Güvenpark Önü-ANKARA): Fevziye (194 numaralı otobüs), Tulumtaş (192 numaralı otobüs), Taşpınar (191 numaralı otobüs) istikametlerine giden EGO otobüsleri ile ulaşılabilir.

JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığı Telefon Numarası: (0312) 464 4836